Supermicro
Supermicro SuperServer 5019S-L Barebone System - 1U Rack-mountable - Intel C232 Chipset - Socket H4 LGA-1151 - 1 x Processor Support - Black (sys-5019s-l)
- SKU:
- 18007435
- MPN:
- sys-5019s-l
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Key FeaturesMainstream, Entry Appliance
Low Power, Cost effective
1. Single socket H4 (LGA 1151) supports
Intel Xeon processor E3-1200 v5,
Intel 6th Gen. Core i3 series
2. Intel C232 chipset
3. 1x 3.5" Fixed drive bay or
2x 2.5" drive option
4. Up to 64GB Unbuffered ECC UDIMM
DDR4 2133MHz; 4x DIMM slots
5. 1x PCI-E 3.0 x8 AOC slot
6. 2x GbE ports with Intel i210-AT
1x shared IPMI port
7. I/O ports: 1x VGA, 1x COM,
2x USB 2.0, USB 3.0
9. 200W Multi-output power supplyProcessor/Cache
CPU : Single Socket H4 (LGA 1151) supports:
Intel Xeon processor E3-1200 v5,
Intel 6th Gen Core i3
CPU TDP up to 45W, 80W option fanSystem Memory
Memory Capacity : 4x 288-pin DDR4 DIMM slots
Up to 64GB DDR4 ECC UDIMM
Memory Type : 2133/1866/1600MHz ECC DDR4 SDRAM 72-bit, 288-pin (UDIMM) gold-plated DIMMs
DIMM Sizes : 16GB, 8GB, 4GB
Memory Voltage : 1.2 V
Error Detection : Corrects single-bit errors
Detects double-bit errors (using ECC memory)On-Board Devices
Chipset : Intel C232 chipset
SATA : SATA3 (6Gbps) via C232 controller
RAID 0, 1, 5, 10 support
IPMI : Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0
IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support
ASPEED AST2400 BMC
Network Controllers : Dual Intel I210-AT Gigabit Ethernet LAN ports
Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output
Video : ASPEED AST2400 BMCInput / Output
SATA : 2x SATA3 (6Gbps) ports
LAN : 2x RJ45 Gigabit Ethernet LAN ports
1x RJ45 Shared IPMI LAN port
USB : USB 3.0
2x USB 2.0 ports
Video : 1x VGA port
Serial Port / Header : 1x COM ports (1 rear)
SuperDOM : 2x SuperDOM (Disk on Module) ports with built-in powerPC Health Monitoring
Voltage : Monitors for CPU Cores, +3.3V, +5V, +12V, +5V Standby, VBAT, HT, Memory, Chipset Voltages.
FAN : Total of 4 fan headers supporting up to 4 fans
4 fans with tachometer status monitoring
Status monitor for speed control
Status monitor for on/off control
Low noise fan speed control
Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors
Temperature : Monitoring for CPU and chassis environment
CPU thermal trip support
I2C temperature sensing logic
Thermal Monitor 2 (TM2) support
PECI
LED : CPU / System Overheat LED
Suspend static indicator LED
UID/Remote UID
Other Features : Chassis intrusion detection
Chassis intrusion header
Chipkill support
RoHS, Halogen FreeChassis
Form Factor : 1U Rackmount
Model : CSE-510-203BFront Panel
Buttons : Power On/Off button
System Reset button
LEDs : Power LED
Hard drive activity LED
2x Network activity LEDs
System Overheat LED
Information LED (temp., status)Expansion Slots
PCI-Express : 1x PCI-E 3.0 x8 AOC slotDrive Bays
Optional : 1x 3.5" or 2x 2.5" internal drive bays (fixed)System Cooling
Fans : 2x 40x28mm 4-pin PWM Cooling Fans
1x FAN-0147L4 option for 80W CPUPower Supply
200W Low Noise AC-DC power supply with PFC
AC Voltage : 100 - 240V, 50-60Hz, 2.6 Amp Max
+5V : 8.0 Amp (max.)
+5V standby : 2.0 Amp (max.)
+12V : 16 Amp (max.)
-12V : 0.5 Amp (max.)
+3.3V : 8.0 Amp (max.)System BIOS
BIOS Type : 8MB SPI Flash EEPROM with AMI BIOS
BIOS Features : DMI 2.3
PCI 2.3
ACPI 1.0 / 2.0
USB Keyboard support
SMBIOS 2.3Operating Environment / Compliance
RoHS : RoHS Compliant
Environmental Spec. :
Operating Temperature : 10oC to 35oC (50oF to 95oF)
Non-operating Temperature : -40oC to 70oC (-40oF to 158oF)
Operating Relative Humidity : 8% to 90% (non-condensing)
Non-operating Relative Humidity : 5% to 95% (non-condensing)Item Dimension (L inchxW inchxH inch)
NA
Weight
13.00 lb
Warranty Information
3 YRS LABOR, 1 YRS PARTS, 1 YR CRS UNDER LIMITED WARRANTY
Features
Package Contents:
Yes
- SuperServer 5019S-L (Black)
- 1 x Super X11SSL-F Motherboard
- 1 x 1U Chassis
- 1 x 35CM end to end, SATA CABLE, PB FREE, 26AWG, flat
- 1 x 5019S-L,QRG,HF,RoHS/REACH
- 1 x 1U PASSIVE CPU HS FOR INTEL LGA1156
- 1 x 1U 200W Multi-output 80Plus Gold PWS
Environmentally Friendly:
Yes
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Supported |
|
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C232 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 8.44 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 17.2" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 11.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 1 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | Built to deliver long lifespan performance for the latest in embedded, industrial, and security applications, Supermicro uni-processor 1U rack servers and the newest Intel Xeon E3-1200 v5 family processors enable the best performance and efficiency available, with the highest levels of quality and reliability. |
| Product Type | Server Barebone System |
| Product Name | SuperServer 5019S-L (Black) |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | SYS-5019S-L |
| Product Model | 5019S-L |
| Product Line | SuperServer |
| Interfaces/Ports | |
| Number of SATA Interfaces | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro SuperServer 5019S-L Barebone System - 1U Rack-mountable - Intel C232 Chipset - Socket H4 LGA-1151 - 1 x Processor Support - Black (sys-5019s-l)