Supermicro
Supermicro X10DRL-i Server Motherboard - Intel C612 Chipset - Socket LGA 2011-v3 - ATX (mbd-x10drl-i-b)
- SKU:
- 20150796
- MPN:
- mbd-x10drl-i-b
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Supermicro X10DRL-iSpecs
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 10 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 5 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 10" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 6 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 5 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Total Number of PCI Express Slots | 6 |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| Memory Standard |
|
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | AST2400 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | Xeon® E5 Family BOARDS / Socket R3 (LGA 2011) Introducing Supermicro's latest generation of dual processor motherboard technology based on Intel's E5-2600 v3 Haswell processor. Supermicro's X10 motherboards are specifically designed to meet the demanding needs of today's complex computational workloads. Feature rich and highly expandable, our X10 motherboards provide the latest advanced integrated and expandable storage and networking technologies. Features like lightning fast DDR4 memory, NVMe/SAS3/SATA3 storage interfaces, 1G/10GBASE-T, 10G SFP+, 40GbE, and Infiniband QDR/FDR. With its unprecedented set of features, each X10 motherboard is specifically tailored to provide optimal performance while helping to reduce deployment and operational costs over the lifespan of the product. |
| Product Type | Server Motherboard |
| Product Name | X10DRL-i Server Motherboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-X10DRL-I-B |
| Product Model | X10DRL-i |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Supported | Xeon |
| Total Processor Supported | 2 |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Chipset Model | C612 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro X10DRL-i Server Motherboard - Intel C612 Chipset - Socket LGA 2011-v3 - ATX (mbd-x10drl-i-b)