Supermicro
Supermicro X10sba-l Server Motherboard - Socket Bga-1170 - Intel Celeron J1900 Dual-core [2 Core] 2.42 Ghz - Retail Pack - Mini Itx - 8 Gb Ddr3 Sdram Maximum Ram - 1.07 Ghz] Memory (mbd-x10sba-l-o)
- SKU:
- 18049926
- MPN:
- mbd-x10sba-l-o
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
1. Intel Celeron J1900 (10W, 4C)2. Intel Silvermont microarchitecture 22nm System-on-Chip
3. Up to 8GB 1333MHz DDR3L Non-ECC SO-DIMM in 2 socket
4. 1x PCI-E x2, 2 x SATA 2.0
5. Intel HD Graphics with HDMI, Display port and VGA
6. Intel i210AT dual port GbE LAN
7. 1x USB 3.0 ports and 3x USB 2.0 ports
8. 4x COM ports
9. 1x DOM power connector
10. 12V DC or ATX power source
11. Operating Temperature: 0C - 60CForm Factor
Mini-ITX
Processor/Cache
CPU
Socket FCBGA1170
Intel Celeron Processor J1900 2M Cache, up to 2.42 GHz, 8W(formerly Bay Trail)System Memory
Memory Capacity
2x 204-pin SO-DIMM socket
Supports up to 8GB non-ECC DDR3 1333MHz memory (Dual Channel)
Some 1600MHz memory can be used, but memory capacity will operate at 1333MHz
Memory Type
1333/1066MHz DDR3 SO-DIMM, 204-pin gold-plated DIMMs
DIMM Sizes
4GB, 2GB
Memory Voltage
1.35 VOn-Board Devices
Chipset
Intel J1900 System on Chip
SATA
SATA 2.0 (3Gbps) from Intel SoC
Network Controllers
Dual Intel I210-AT Gigabit Ethernet LAN ports
Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output
Audio
Realtek ALC888S-VD2 HD Audio
Graphics
Intel HD Graphics
USB
3.0 Intel SoC
COM
Ports Nuvoton NCT5104DInput / Output
Serial ATA
2x SATA2 (3Gbps) ports
LAN
2x RJ45 Gigabit Ethernet LAN ports
USB
1x USB 3.0 port
3x USB 2.0 ports (1 via rear, 2 via headers)
DOM
DOM power connector support (Disk on Module)
Video
Output HDMI, DisplayPort, VGA 2x independent displays
Serial Port/Headers
4x COM ports in headers
Others
Audio header
TPM 1.2 header
4-pin 12V DC or ATX PowerExpansion Slots
PCI-Express
1x PCI-E x2 (in x8) slot
System BIOS
BIOS Type
64Mb SPI Flash EEPROM with AMI UEFI BIOS
BIOS Features
Plug and Play (PnP)
ACPI 5.0
UEFI 2.3.1
SMBIOS 2.7
DMI 2.3
USB Keyboard support
RTC (Real time Clock) Wakeup
3TB HDD SupportManagement
Software
SuperDoctor 5
Watch Dog
Power Configurations
ACPI / ACPM Power Management
Main Switch Override Mechanism
Keyboard Wakeup from Soft-Off
Power-on mode for AC power recoveryPC Health Monitoring
FAN
2x fans with tachometer status monitoring
Status monitor for speed control
Low noise fan speed control
Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors
Temperature
Monitoring for CPU and chassis environment
CPU thermal trip support
LED
CPU / System Overheat LED
Standby alert LEDWeight:
3 lb
Warranty Information:
1 Year
Features
Certifications & Standards:
ACPI 5.0
Supermicro SuperChassis
1U Chassis:
ACPI 5.0
Compatibility:
Supermicro SuperChassis
1U Chassis:
- CSE-504-203B
- CSE-505-203B
- CSE-101i
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini ITX |
| Width | 6.7" |
| Depth | 6.7" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 1 |
| PCI Express Standard | PCI Express 2.0 |
| Total Number of PCI Express Slots | 1 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Standard |
|
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | J1900 Series BOARDS (System-on-Chip) Supermicro's motherboards based on Intel® Celeron™ processor J1000 series System-on-Chip (formerly Bay Trail - D) are well-suited for server, storage, networking, and embedded appliance market. |
| Product Type | Server Motherboard |
| Product Name | X10SBA-L Server Motherboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-X10SBA-L-O |
| Product Model | X10SBA-L |
| Processor & Chipset | |
| Processor Socket | Socket BGA-1170 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 2 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 2 |
| Onboard LEDs Header | Yes |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Onboard Serial Header | Yes |
| Integrated Processor | |
| Integrated Processor Type | Celeron |
| Integrated Processor Cache | 2 MB |
| Integrated Processor Speed | 2.42 GHz |
| Integrated Processor Model | J1900 |
| Integrated Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/300 |
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Sound Controller Model | ALC888S-VD2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro X10sba-l Server Motherboard - Socket Bga-1170 - Intel Celeron J1900 Dual-core [2 Core] 2.42 Ghz - Retail Pack - Mini Itx - 8 Gb Ddr3 Sdram Maximum Ram - 1.07 Ghz] Memory (mbd-x10sba-l-o)