Supermicro
Supermicro X10sra-f Server Motherboard - Intel C612 Chipset - Socket R3 [lga2011-3] - Retail Pack - Atx - 1 X Processor Support - 512 Gb Ddr4 Sdram Maximum Ram - Serial Ata/600 Raid (mbd-x10sra-f-o)
- SKU:
- 18307718
- MPN:
- mbd-x10sra-f-o
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Xeon® E5 Family Boards / Socket R3 (LGA 2011)The new Supermicro's X10 UP Serverboards offer the latest Xeon E5-2600/1600 v3 technology solutions with the highest levels of performance in different form factors to meet various application needs. X10SRL-F, with 7x PCIe (up to 5x PCIe 3.0 x8) slots onboard, is the best choice to maximize your I/O intensive application demand. On the other hand, X10SRi-F offers the latest virtualization support at low cost. For customers who need multiple I/O solutions in a 1U chassis, X10SRW-F (up to 3x AOC) and X10SRG-F (up to 5x AOC) provide the ultimate solutions. Supermicro's first UP Storage serverboard, X10SRH-CF/-CLN4F, brings the latest SAS3 (12Gb/s data rate) technology to the market with the best performance per dollar value.
Features
Certifications & Standards:
ACPI 4.0
Yes
Supermicro SuperChassis
4U / Tower Chassis:
ACPI 4.0
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Supermicro SuperChassis
4U / Tower Chassis:
- SC743TQ-1200B-SQ
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 6 |
| PCI Express Standard |
|
| Number of PCI Express x16 Slots | 4 |
| Total Number of PCI Express Slots | 6 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| Memory Standard |
|
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | Xeon® E5 Family Boards / Socket R3 (LGA 2011) The new Supermicro's X10 UP Serverboards offer the latest Xeon E5-2600/1600 v3 technology solutions with the highest levels of performance in different form factors to meet various application needs. X10SRL-F, with 7x PCIe (up to 5x PCIe 3.0 x8) slots onboard, is the best choice to maximize your I/O intensive application demand. On the other hand, X10SRi-F offers the latest virtualization support at low cost. For customers who need multiple I/O solutions in a 1U chassis, X10SRW-F (up to 3x AOC) and X10SRG-F (up to 5x AOC) provide the ultimate solutions. Supermicro's first UP Storage serverboard, X10SRH-CF/-CLN4F, brings the latest SAS3 (12Gb/s data rate) technology to the market with the best performance per dollar value. |
| Product Type | Server Motherboard |
| Product Name | X10SRA-F Server Motherboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-X10SRA-F-O |
| Product Model | X10SRA-F |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Chipset Model | C612 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 10 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 4 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 4 |
| Onboard LEDs Header | Yes |
| Onboard Serial Header | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.0 Ports | 8 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of PS/2 Ports | 1 |
| Microphone Port | Yes |
| PS/2 Port | Yes |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | No |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Sound Controller Model | ALC1150 |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro X10sra-f Server Motherboard - Intel C612 Chipset - Socket R3 [lga2011-3] - Retail Pack - Atx - 1 X Processor Support - 512 Gb Ddr4 Sdram Maximum Ram - Serial Ata/600 Raid (mbd-x10sra-f-o)