Supermicro
Supermicro X10SRA Server Motherboard - Intel C612 Chipset - Socket LGA 2011-v3 - Bulk Pack (x10sra-b)
- SKU:
- 18011470
- MPN:
- x10sra-b
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Key FeaturesSingle socket R3 (LGA 2011) supports Intel Xeon processor E5-2600 v4/ v3, E5-1600 v4/ v3, Core i7
Intel C612 chipset
Up to 512GB ECC DDR4 2400MHz LRDIMM or 128GB ECC/non-ECC UDIMM (available with Core i7 only); 8x DIMM slots
4 PCI-E 3.0 x16 (run at 16/16/NA/8 or 16/8/8/8), 2 PCI-E 2.0 x1 (in x4)
Intel i210-AT Dual port GbE LAN
10x SATA3 (6Gbps)
1x COM, 1x TPM
8x USB 3.0 ports (6 rear + 2 via header)
HD Audio 7.1 channel connector by Realtek ALC1150Form Factor
ATX
CPU
Intel Xeon processor E5-2600 v4/ v3, E5-1600 v4/ v3 family or Intel Core i7 series (up to 160W TDP )
Single Socket R3 (LGA 2011)
Core / Cache
Up to 22 Cores / Up to 55MBCache
Memory Capacity
8x 288-pin DDR4 DIMM slots
Up to 1TB ECC 3DS LRDIMM
Up to 512GB ECC LRDIMM
Up to 256GB ECC RDIMM
Up to 128GB DDR4 ECC/non-ECC UDIMM (available with Core i7 only)
Memory Type
2400/ 2133/1866/1600MHz ECC DDR4 SDRAM 72-bit, 288-pin (RDIMM / LRDIMM) / 284-pin gold-plated DIMMs
DIMM Sizes
LRDIMM: 64GB, 32GB
RDIMM: 32GB, 16GB, 8GB, 4GB
Memory Voltage
1.2 V
Error Detection
Corrects single-bit errors
Detects double-bit errors (using ECC memory) Chipset
Intel C612 chipset
SATA
SATA3 (6Gbps) via C612 controller
RAID 0, 1, 5, 10 support
Network Controllers
Intel i210-AT Dual Port Gigabit Ethernet
Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output
Audio
RealTek ALC1150 High Definition Audio
SATA
10x SATA3 (6Gbps) ports
LAN
2x RJ45 Gigabit Ethernet LAN ports
USB
8x USB 3.0 ports (6 rear + 2 via header)
4 of 8 USB 3.0 ports upgradable to 4x USB 3.1 (10Gbps) (2 rear + 2 via header) (This upgrade is BOM option for OEM only)
Audio
7.1 HD Jacks
Keyboard/Mouse
1 PS/2 Keyboard/Mouse port
Serial Port / Header
1x header
TPM
1x TPM Header Chassis (Optimized for X10SRA)
4U / Tower Chassis:SC743TQ-1200B-SQ
(To support the new generation Intel Xeon processor-based motherboards, Revision K chassis is recommended. Please talk to your sales representative for details.)
SuperServer(s) with X10SRA
Model(s):SYS-5038A-I
PCI-Express
4x PCI-E 3.0 x16 slots (runs at 16/16/NA/8 or 16/8/8/8)
2x PCI-E 2.0 x1 (in x4) slots
(Both PCI-E slot 1 and slot 4 are disabled when an Intel Core i7-5820K is installed.)
BIOS Type
128Mb SPI Flash EEPROM with AMI BIOS
BIOS Features
Plug and Play (PnP)
APM 1.2
DMI 2.3
PCI 2.3
ACPI 1.0 / 2.0 / 3.0 / 4.0
USB Keyboard support
Hardware BIOS Virus protection
SMBIOS 2.7.1
UEFI 2.3.1
RTC (Real Time Clock) Wakeup
Software
SuperDoctor 5
SuperDoctor III
Watch Dog Power Configurations
ACPI Power Management
Keyboard Wakeup from Soft-Off
CPU Fan auto-off in sleep mode
Power-on mode for AC power recovery
Voltage
+12V, +3.3V, +5V, 1.05 (PCH), 1.2V (VDIMM), 3.3V standby, Chassis intrusion header, Monitors CPU voltages, VBAT
FAN
Total of 5 fan headers supporting up to 5 fans
5 fans with tachometer status monitoring
Status monitor for speed control
Status monitor for on/off control
Low noise fan speed control
Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors
Temperature
Monitoring for CPU and chassis environment
CPU thermal trip support
I2C temperature sensing logic
Thermal Monitor 2 (TM2) support
PECI
LED
CPU / System Overheat LED
Suspend static indicator LED
Other Features
Chassis intrusion detection
Chassis intrusion header
Chipkill support
RoHSItem Dimension ( L inchxW inchxH inch)
12 x 10 x 1Weight
3.0 lbWarranty Information
3 years
Features
Package Contents:
Yes
Supermicro SuperChassis
4U / Tower Chassis:
SC743TQ-1200B-SQ
SuperServer(s) Model:
SYS-5038A-I
- X10SRA Server Motherboard
- 1 x Quick Reference Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Supermicro SuperChassis
4U / Tower Chassis:
SC743TQ-1200B-SQ
SuperServer(s) Model:
SYS-5038A-I
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 6 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 4 |
| Total Number of PCI Express Slots | 6 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | Xeon® E5 Family Boards / Socket R3 (LGA 2011) The new Supermicro's X10 UP Serverboards offer the latest Xeon E5-2600/1600 v3 technology solutions with the highest levels of performance in different form factors to meet various application needs. X10SRL-F, with 7x PCIe (up to 5x PCIe 3.0 x8) slots onboard, is the best choice to maximize your I/O intensive application demand. On the other hand, X10SRi-F offers the latest virtualization support at low cost. For customers who need multiple I/O solutions in a 1U chassis, X10SRW-F (up to 3x AOC) and X10SRG-F (up to 5x AOC) provide the ultimate solutions. Supermicro's first UP Storage serverboard, X10SRH-CF/-CLN4F, brings the latest SAS3 (12Gb/s data rate) technology to the market with the best performance per dollar value. |
| Product Type | Server Motherboard |
| Product Name | X10SRA Server Motherboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-X10SRA-B |
| Product Model | X10SRA |
| Product Series | X10 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Chipset Model | C612 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 10 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 2 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | No |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro X10SRA Server Motherboard - Intel C612 Chipset - Socket LGA 2011-v3 - Bulk Pack (x10sra-b)