Supermicro
Supermicro X10srh-cln4f Server Motherboard - Intel C612 Chipset - Socket R3 [lga2011-3] - Retail Pack - Atx - 1 X Processor Support - 512 Gb Ddr4 Sdram Maximum Ram - Serial (mbd-x10srh-cln4f-o)
- SKU:
- 19181757
- MPN:
- mbd-x10srh-cln4f-o
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Supermicro Motherboard MBD-X10SRH-CLN4F-O E5-1600/2600v3 LGA2011 C612 256GB DDR4 SATA ATX RetailCPU/ChipsetIntel Haswell-EP Xeon E5-1600/2600 V3 (LGA2011)
R3-Socket processor (up to 145W)
Intel C612 Express Chipset
8x DDR4 ECC RDIMM/LRDIMM at 1600MHz/2133MHz, Up to 256 GB RDIMM, 512GB LRDIMM
4x PCIe3.0 slots: 1 x8 (in x16), 2 x8, 1 x4 (in x8)
2x PCIe2.0 slots: 1 x4 (in x8), 1 x2 (in x4)
8x SAS3 (12Gb/s) w/LSI3008 , Raid 0/1/10
10x SATA 3.0 (6Gb/s), RSTe 4.0 with Raid 0/1/10
4x USB 3.0 Ports (2 Rear,1 Type-A and 1 via header)
8x USB 2.0 Ports (2 Rear, 6 via headers)I/O Connectors
2x Com Port (1 rear, 1 header)
Dual or Quad GbE controller (Intel i350, 2/4 ports, 17x17)
2x mini-SAS HD connectors to support 8x SAS3
7x 4-Pins Fan headers, 4x i2C headers
2x SMC SSD-DOM connector (yellow color)
2x i2C headers support backplane 1x TPM headerMisc
9.6" x 12" ATX, 0 50 Degree C Operation Temperature.
FCC A certified. Intel NM, WHQL
Support OOBMajor Application
High performance computing, Storage, Data Center
Optimized Chassis and RSC
826, 836, 846, 847, 847D, 216, RSC-RR1U-E8 , RSC-RR1U-E16Weight:
3 lb
Warranty Information:
1 Year
Features
Certifications & Standards:
ACPI 4.0
Yes
Supermicro SuperChassis
1U Chassis:
ACPI 4.0
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Supermicro SuperChassis
1U Chassis:
- CSE-813MFTQ-441CB
- CSE-813MFTQ-R400CB
- CSE-213LT-600LPB
- CSE-823TQ-653LPB
- CSE-825TQ-563LPB
- CSE-825TQ-R600LPB
- CSE-826TQ-R500LPB
- CSE-833T-653B
- CSE-836TQ-R500B
- CSE-732D4F-903B
- CSE-732i-500B
- CSE-743T-665B
- CSE-842i-500B
- CSE-842TQ-665B
- CSE-842TQ-865B
Specs
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 10 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 8 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of SAS Interfaces | 8 |
| Onboard LEDs Header | Yes |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 6 |
| Onboard Serial Header | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 6 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 4 |
| PCI Express Standard |
|
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Total Number of PCI Express Slots | 6 |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| Memory Standard |
|
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type |
|
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | AST2400 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | Xeon® E5 Family BOARDS / Socket R3 (LGA 2011) Introducing Supermicro's latest generation of dual processor motherboard technology based on Intel's E5-2600 v3 Haswell processor. Supermicro's X10 motherboards are specifically designed to meet the demanding needs of today's complex computational workloads. Feature rich and highly expandable, our X10 motherboards provide the latest advanced integrated and expandable storage and networking technologies. Features like lightning fast DDR4 memory, NVMe/SAS3/SATA3 storage interfaces, 1G/10GBASE-T, 10G SFP+, 40GbE, and Infiniband QDR/FDR. With its unprecedented set of features, each X10 motherboard is specifically tailored to provide optimal performance while helping to reduce deployment and operational costs over the lifespan of the product. |
| Product Type | Server Motherboard |
| Product Name | X10SRH-CLN4F Server Motherboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-X10SRH-CLN4F-O |
| Product Model | X10SRH-CLN4F |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Supported | Xeon |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Chipset Model | C612 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro X10srh-cln4f Server Motherboard - Intel C612 Chipset - Socket R3 [lga2011-3] - Retail Pack - Atx - 1 X Processor Support - 512 Gb Ddr4 Sdram Maximum Ram - Serial (mbd-x10srh-cln4f-o)