Supermicro
Supermicro X10srw-f Server Motherboard - Intel C612 Chipset - Socket R3 [lga2011-3] - Retail Pack - Proprietary Form Factor - 1 X Processor Support - 512 Gb Ddr4 Sdram Maximum Ram - (mbd-x10srw-f-o)
- SKU:
- 18425105
- MPN:
- mbd-x10srw-f-o
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
1. Single socket R3 (LGA 2011) supports Intel Xeon processor E5-2600 v3 and E5-1600 v3 family2. Intel C612 Express chipset
3. Up to 512GB ECC DDR4 2133MHz LRDIMM 8x DIMM sockets
4. Expansion slots: 1 PCI-E 3.0 x8 (in x16), 1 PCI-E 3.0 x32 Left Riser slot
5. Intel i350-AM2 Dual port GbE LAN
6. 10x SATA3 (6Gbps) via C612
7. 1x VGA, 2x COM, 1x TPM
8. 4x USB 3.0 ports, 8x USB 2.0 ports
9. 2x SuperDOM with built-in powerForm Factor
Proprietary
Processor
CPU
Intel Xeon processor E5-2600/1600 v3 family(up to 145W TDP )
Single Socket R3 (LGA 2011)
Core / Cache
Up to 18 Cores / Up to 45MB Cache
Note
Motherboard supports this maximum TDP. Please verify your system can thermally supportSystem Memory
Memory Capacity
8x 284-pin DDR4 DIMM sockets
Up to 512GB DDR4 ECC LRDIMM
Up to 256GB DDR4 ECC RDIMM
Memory Type
2133/1866/1600/1333MHz ECC DDR4 SDRAM 72-bit, 284-pin gold-plated DIMMs
DIMM Sizes
RDIMM: 32GB, 16GB, 8GB, 4GB
Memory Voltage
1.2 V
Error Detection
Corrects single-bit errors
Detects double-bit errors (using ECC memory)On-Board Devices
Chipset
Intel C612 Express chipset
SATA
SATA3 (6Gbps) via C612 controller
RAID 0, 1, 10 support
IPMI
Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0
IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support
ASPEED AST2400 BMC
Network Controllers
Intel i350-AM2 Dual Port Gigabit Ethernet
Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output
Graphics
ASPEED AST2400 BMCInput / Output
SATA
10x SATA3 (6Gbps) ports
LAN
2x RJ45 Gigabit Ethernet LAN ports
1x RJ45 Dedicated IPMI LAN port
USB
4x USB 3.0 ports (2 rear + 1 via header + 1 Type A)
8x USB 2.0 ports (2 rear + 6 via header)
1x eUSB header
Video
1x VGA port
Serial Port / Header
1x serial port, 1x header
SuperDOM
2x SuperDOM (Disk on Module) ports with built-in power
TPM
1x TPM 1.2 20-pin HeaderChassis ( Optimized for X10SRW-F )
Important Chassis Notes
To support motherboards based on Intel Xeon processor 5500/3500 series, Revision K or later chassis is recommended for most models. Please talk to your sales representative for details.
Expansion Slots
PCI-Express
1x PCI-E 3.0 x8 (in x16) slots
1x PCI-E 3.0 x32 Left Riser slotSystem BIOS
BIOS Type
128Mb SPI Flash EEPROM with AMI BIOS
BIOS Features
Plug and Play (PnP)
APM 1.2
DMI 2.3
PCI 2.3
ACPI 1.0 / 2.0 / 3.0 / 4.0
USB Keyboard support
Hardware BIOS Virus protection
SMBIOS 2.7.1
UEFI 2.3.1
RTC (Real Time Clock) WakeupManagement
Software
IPMI 2.0 with KVM support
SuperDoctor 5
Watch Dog
Power Configurations
ACPI / APM Power Management
Keyboard Wakeup from Soft-Off
CPU Fan auto-off in sleep mode
Power-on mode for AC power recoveryPC Health Monitoring
Voltage
Monitors for CPU Cores, +3.3V, +5V, +12V, +5V Standby, VBAT, HT, Memory, Chipset Voltages.
FAN
Total of 6 fan headers supporting up to 6 fans
6 fans with tachometer status monitoring
Status monitor for speed control
Status monitor for on/off control
Low noise fan speed control
Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors
Temperature
Monitoring for CPU and chassis environment
CPU thermal trip support
I2C temperature sensing logic
Thermal Monitor 2 (TM2) support
PECI
LED
CPU / System Overheat LED
Suspend static indicator LED
UID/Remote UID
Other Features
Chassis intrusion detection
Chassis intrusion header
Chipkill support
RoHS, Halogen FreeWeight:
3 lb
Warranty Information:
1 Year
Features
Certifications & Standards:
Yes
Supermicro SuperChassis
1U Chassis:
- ACPI 4.0
- CE
- FCC
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Supermicro SuperChassis
1U Chassis:
- CSE-113TQ-600WB
- CSE-113TQ-R700WB
- CSE-116AC-R700WB
- CSE-116TQ-R700WB
- CSE-216BA-R920WB
- CSE-825TQ-R740WB
- CSE-826BA-R920WB
Specs
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 10 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 8 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 2 |
| Onboard LEDs Header | Yes |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 6 |
| Onboard Serial Header | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Proprietary Form Factor |
| Width | 8.2" |
| Depth | 13.1" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 1 |
| PCI Express Standard | PCI Express 3.0 |
| Total Number of PCI Express Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| Memory Standard |
|
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | AST2400 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | Major Benefits from Supermicro's in-house Design Superiority Supermicro motherboard advantages: Technologically-advanced Motherboard Designs Since 1993 Consistent highest-quality Design, Components, and Production Expertise Extensive Range of x86 Serverboards Available Competitive Price/Performance High Performance Boards Supporting the Latest CPU, memory, and add-on Hardware Standard Form Factors offer Feature - rich Support and application optimization These competitive advantages help Supermicro maintain its design leadership in providing state-of-the-art motherboards for a wide range of applications. Always a step ahead of the competition, Supermicro is consistently first-to-market in delivering high-performance technology support. Offering the most extensive serverboard selection in the industry at competitive prices, Supermicro boards are quality-built to maximize customer satisfaction. |
| Product Type | Server Motherboard |
| Product Name | X10SRW-F Server Motherboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-X10SRW-F-O |
| Product Model | X10SRW-F |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Supported | Xeon |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Chipset Model | C612 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro X10srw-f Server Motherboard - Intel C612 Chipset - Socket R3 [lga2011-3] - Retail Pack - Proprietary Form Factor - 1 X Processor Support - 512 Gb Ddr4 Sdram Maximum Ram - (mbd-x10srw-f-o)