Supermicro
Supermicro X11SAT Workstation Motherboard - Intel Chipset - Socket H4 LGA-1151 - Retail Pack (x11sat-o)
- SKU:
- 18155918
- MPN:
- x11sat-o
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: X11SAT-O
- CPU: LGA1151
- Supports Intel Xeon E3-1200 v5 Processor
- Supports 6th Generation Intel Core i7/ i5/ i3/ Processors
- Support up to 95W TDP
- Chipset: Intel C236
- Memory: 4x 288pin DDR4-2133/ 1866/ 1600 DIMM Slots, ECC, Unbuffered, Max Capacity of 64GB
- Slots: 3x PCI-Express 3.0 x16 Slots (run at 16/NA/16 or 16/8/8), 1x PCI-Express 3.0 x4 Slot (runs at x1), 1x PCI Slots (5V, 32bit)
- SATA: 6x SATA3 Ports, Support RAID 0, 1, 5, 10
- Audio: Realtek ALC888S High Definition Audio CODEC
- LAN: Intel I210-AT + Intel PHY I219LM Gigabit Ethernet Controllers
- Ports: 1x USB 3.1 Port (Type C), 6x USB 3.0 Ports (2 rear, 4 via headers), 6x USB 2.0 Ports (2 rear, 4 via headers), 1x DisplayPort, 1x DVI-D Port, 1x HDMI Port, 2x RJ45 LAN Ports
- Form Factor: ATX, 12.0 x 9.6 inch / 30.5 x 22.4 cm
Features
Compatibility:
Supermicro Chassis:
Mid/Mini Tower Chassis:
4U / Tower Chassis:
Supermicro Chassis:
Mid/Mini Tower Chassis:
- SC732D4-903B
- SC732D4-865B
4U / Tower Chassis:
- SC743TQ-1200B-SQ
Specs
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 8 |
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 5 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 3 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort | Yes |
| DVI | Yes |
| Number of USB 3.1 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Model | AST2400 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Marketing Information | Xeon® E3-1200 v5 Family Boards / Socket H4 (LGA 1151) Supermicro's single processor Socket H4 designs feature the Intel® C236 chipset which support the Intel® Xeon E3-1200 v5 processor family and Intel® 6th Gen Core i7/i5/i3 processor family. With outstanding features that include up to 64GB of fast DDR4 DRAM in 4 DIMMS, onboard IPMI or vPro, USB 3.0/USB 3.1, PCI-E 3.0 M.2 and SATA 3.0 (6Gbps) HDD. With support for next generation graphics controller, 4K HD graphics resolution and 3 displays with HDMI, DP, and DVI ports. Designed with performance, reliability, manageability and long life in mind, Supermicro's single processor motherboards are the perfect solution for a variety of server, workstation and embedded applications. |
| Product Type | Workstation Motherboard |
| Product Name | X11SAT Workstation Motherboard |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | MBD-X11SAT-O |
| Product Model | X11SAT |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Chipset Model | C236 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro X11SAT Workstation Motherboard - Intel Chipset - Socket H4 LGA-1151 - Retail Pack (x11sat-o)