Swiss Mobility
Swiss Mobility Carrying Case [Briefcase] for 17.3" Notebook - Black (exb1707smbk)
- SKU:
- 18108954
- MPN:
- exb1707smbk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/30/2025 06:38:37 AM PST
- Stock Update:
- 12/30/2025 06:38:37 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Deluxe briefcase features a double-gusset body to provide the extra space you need to organize and store more of your supplies and documents. Padded computer compartment protects up to a 17.3" laptop from bumps and scratches for safe, reliable travel. Durable design withstands the rigors of daily handling to provide years of high functionality and performance. Easy-access front pocket offers a convenient location to keep your frequently used items within quick reach. Plus, a convenient carry handle is secured tightly to the top of the bag for easy lifting.
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Application/Usage:
Notebook
Travel Essential
Document
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 18" |
| Width | 8" |
| Depth | 13" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>10 Year Limited</p> |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Swiss Mobility |
| Manufacturer Website Address | http://bugattigrp.com |
| Marketing Information | Deluxe briefcase features a double-gusset body to provide the extra space you need to organize and store more of your supplies and documents. Padded computer compartment protects up to a 17.3" laptop from bumps and scratches for safe, reliable travel. Durable design withstands the rigors of daily handling to provide years of high functionality and performance. Easy-access front pocket offers a convenient location to keep your frequently used items within quick reach. Plus, a convenient carry handle is secured tightly to the top of the bag for easy lifting. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Executive Deluxe Briefcase |
| Manufacturer | The Bugatti Group Inc |
| Manufacturer Part Number | EXB1707SMBK |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 17.3" |
| Carrying Options | Handle |
| Style | Briefcase |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Swiss Mobility Carrying Case [Briefcase] for 17.3" Notebook - Black (exb1707smbk)