Syba
Syba Multimedia Connectland Cl-cm-502 Headset - Stereo - Mini-phone - Wired - 32 Ohm - 20 Hz - 20 Khz - Over-the-head - Binaural - Ear-cup - 8.20 Ft Cable (cl-cm-502)
- SKU:
- 18161012
- MPN:
- cl-cm-502
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:43:44 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.53 each 13.53 |
| Buy 3 | and pay only $11.52 each 11.52 |
| Buy 4 or above | and pay only $10.50 each 10.5 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:43:44 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This headset with its fashion design has been created to be used with multimedia, gaming, Internet and IP Phone applications. Connect the 3.5 mm stereo plugs of the headset to Line Out and microphone plugs of your audio peripheral.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | On-cable |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Sensitivity | -58 dB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Circumaural |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls | Volume |
| General Information | |
| Brand Name | Connectland |
| Manufacturer Website Address | http://www.syba.com |
| Marketing Information | Comfort design great for online chat, recording and music listening |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Stereo PC Headphone with In-line Contrlol and Microphone |
| Manufacturer | SYBA Multimedia, Inc |
| Manufacturer Part Number | CL-CM-502 |
| Product Model | CL-CM-502 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.57" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Sound Pressure Level | -58 dB |
| Cable Length | 8 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 2.2 Kilo Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Syba Multimedia Connectland Cl-cm-502 Headset - Stereo - Mini-phone - Wired - 32 Ohm - 20 Hz - 20 Khz - Over-the-head - Binaural - Ear-cup - 8.20 Ft Cable (cl-cm-502)
$19.84