Synology HAS5300 HAS5300-8T 8 TB Hard Drive - 3.5" Internal - SAS [12Gb/s SAS] (255693)
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
255693
Availability:
Out of stock
Stock Update:
03/24/2026 11:10:46 AM PST
Out of stock
Stock Update:
03/24/2026 11:10:46 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Engineered for top performance and reliability in Synology systems
Performance
Up to 274 MB/s sustained data transfer
Optimization
Up to 27% faster drive repair in Synology NAS
Durability
Rated for 2.5 million hours MTTF
Updates
Firmware updates through DSM
Enterprise-ready
Back to peak performance faster
General
Capacity
8 TB
Form Factor
3.5"
Interface
SAS 12 Gb/s
Sector Size
512ePerformance
Rotational Speed
7,200 rpm
Interface Speed
12.0 Gb/s, 6.0 Gb/s, 3.0 Gb/s, 1.5 Gb/s
Buffer Size
256 MiB
Maximum Sustained Data Transfer Speed (Typ.)
230 MiB/sReliability
Mean Time to Failure (MTTF)
2.5 million hours
Workload Rating
550 TB Transferred per Year
Notes
Supply Voltage
12 V (+/- 10%) / 5 V (+10/-7%)
Active Idle (Typ.)
6.62 W
Random Read / Write (4KB Q1) (Typ.)
9.87 W
Notes
Power consumption may differ according to configurations and platforms.Temperature
Operating
5oC to 60oC (41oF to 140oF)
Non-operating
-40oC to 70oC (-40oF to 158oF)Shock
Operating
686 m/s2 70 G (2 ms duration)
Non-operating
2,450 m/s2 250 G (2 ms duration)Vibration
7.35 m/s2 0.75 G (5 to 300Hz), 2.45 m/s2 0.25 G (300 to 500 Hz)
29.4 m/s2 3.0 G (5 to 500 Hz)Altitude
-305 m to 3,048 m
-305 m to 12,192 mRelative Humidity
5% to 90% R.H. (No condensation)
5% to 95% R.H. (No condensation)Others
Certification
CE
EAC
BSMI
RCM
KC
ICES
UKCA
TUV
UL
RoHS
CE
EAC
BSMI
RCM
KC
ICES
UKCA
TUV
UL
RoHS
RoHSCompatibility
Applied Models
HAS5300-8T
HAS5300-12T
HAS5300-16TItem Dimension (L"xW"xH")
6 x 4 x 1
Weight
1.7 lbs
Warranty Information
5 Years
Features
Compatibility:
  • RackStation SA3600
  • RackStation SA3200D
  • RackStation UC3200
Device Supported:
Storage System
Country of Origin:
Philippines
Specs
Physical Characteristics
Form Factor3.5"
Weight (Approximate)1.70 lb
Drive TypeInternal
Height1"
Width4"
Depth5.8"
Interfaces/Ports
Drive Interface Standard12Gb/s SAS
Drive InterfaceSAS
General Information
Brand NameSynology
Manufacturer Website Addresshttp://www.synology.com
Marketing InformationEngineered for top performance and reliability in Synology systems
Performance
Optimization
Durability
Updates
Firmware updates through DSM
Enterprise-ready
Storage that stands the test of time
Validation
Simplified maintenance
Dependable
5-year warranty
Product TypeHard Drive
Product Name3.5" SAS HDD HAS5300
ManufacturerSynology, Inc
Manufacturer Part NumberHAS5300-8T
Product ModelHAS5300-8T
Product SeriesHAS5300
Drive Performance
Buffer256 MB
Spindle Speed (rpm)7200
Endurance (TBW)550 TB
Network & Communication
Wireless LANNo
Technical Information
Storage Capacity8 TB
Disk Format512e
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main