Texas Instruments
Texas Instruments TI-1795SV SuperView Calculator (ti1795svbd)
- SKU:
- 18105625
- MPN:
- ti1795svbd
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 07:55:26 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $33.06 each 33.06 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $29.97 each 29.97 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $27.30 each 27.3 |
| Buy 10 - 46 | and pay only $25.84 each 25.84 |
| Buy 47 or above | and pay only $24.34 each 24.34 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 07:55:26 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Classic mini-desktop calculator is ideal for home, office or retail with big keys and a giant SuperView display. Well-spaced keyboard features large, contoured keys for easy operation. The eight-digit LCD is angled for easy viewing. Change sign key simplifies entry of negative numbers. Functions include three-key memory, auto constant, square root, percent key and variable decimal. Calculator runs on solar and battery power to work anywhere.
Features
Assembly Required:
No
No
Philippines
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Philippines
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.200 oz |
| Length | 5.1" |
| Product Color | Gray |
| Height | 1" |
| Color Family | Gray |
| Width | 4.3" |
| Battery Information | |
| Power Source | Battery/Solar |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Display Digits | 8 |
| General Information | |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Manufacturer Website Address | http://www.ti.com |
| Marketing Information | Classic mini-desktop calculator is ideal for home, office or retail with big keys and a giant SuperView display. Well-spaced keyboard features large, contoured keys for easy operation. The eight-digit LCD is angled for easy viewing. Change sign key simplifies entry of negative numbers. Functions include three-key memory, auto constant, square root, percent key and variable decimal. Calculator runs on solar and battery power to work anywhere. |
| Product Type | Simple Calculator |
| Product Name | TI-1795SV SuperView Calculators |
| Manufacturer | Texas Instruments, Inc |
| Manufacturer Part Number | TI1795SVBD |
| Product Model | TI-1795SV |
| Packaged Quantity | 2 / Bundle |
| Technical Information | |
| Calculator Features |
|
| Operations/Functionality | <ul><li>Change sign</li><li>Auto constant</li><li>Square root</li><li>Percent</li><li>Three key Memory</li><li>Variable Decimal</li></ul> |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Texas Instruments TI-1795SV SuperView Calculator (ti1795svbd)
$39.15