Fellowes
Thermal Presentation Cover - 120 Sheet Capacity - Rectangular - For Document - Pvc - 10 / Pack - Clear, Black - Fellowes 5256601
- SKU:
- 18130360
- MPN:
- 5256601
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:39:42 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $25.01 each 25.01 |
| Buy 3 | and pay only $22.93 each 22.93 |
| Buy 4 | and pay only $21.47 each 21.47 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $20.87 each 20.87 |
| Buy 10 or above | and pay only $19.25 each 19.25 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:39:42 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Presentation covers for thermal binding systems. Transparent front cover highlights title page. Elegant back cover in glossy white or linen-textured black. Compatible with most thermal binding systems. 120-Sheet Capacity1/2 diameter. Back Cover Color(s): Black; Front Cover Color(s): Clear; Size: 11 x 8.5; Sheet Capacity Range: 91 to 120.Global Product Type:Binding System Unpunched Plastic Covers
Features
Assembly Required:
No
0%
No
China
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Product Color |
|
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Presentation covers are designed for use with thermal binding systems. Each cover is made of a durable, heavy-gauge material with a linen texture. Transparent front cover highlights the title page. |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Thermal Heavy-gauge Binding Covers |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5256601 |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Information | |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Document |
| Media Size Capacity | 0.50" |
| Features |
|
| Media Capacity | 120 |
| Media Type | Sheet |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermal Presentation Cover - 120 Sheet Capacity - Rectangular - For Document - Pvc - 10 / Pack - Clear, Black - Fellowes 5256601
$30.52