Fellowes
Thermal Presentation Cover - 240 Sheet Capacity - Rectangular - For Document - Pvc - 10 / Pack - Clear, Black - Fellowes 5257001
- SKU:
- 18225307
- MPN:
- 5257001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:06:01 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $27.18 each 27.18 |
| Buy 3 | and pay only $25.53 each 25.53 |
| Buy 4 | and pay only $25.00 each 25 |
| Buy 5 - 14 | and pay only $23.99 each 23.99 |
| Buy 15 or above | and pay only $23.15 each 23.15 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:06:01 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Presentation covers for thermal binding systems. Transparent front cover highlights title page. Elegant back cover in glossy white or linen-textured black. Compatible with most thermal binding systems. 240-Sheet Capacity1 diameter. Back Cover Color(s): Black; Front Cover Color(s): Clear; Size: 11 x 8.5; Sheet Capacity Range: 181 to 240.Global Product Type:Binding System Unpunched Plastic Covers
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 1" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Presentation covers are designed for use with thermal binding systems. Each cover is made of a durable, heavy-gauge material with a linen texture. Transparent front cover highlights the title page. |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Thermal Heavy-gauge Binding Covers |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5257001 |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Information | |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Document |
| Media Size Capacity | 1" |
| Features |
|
| Media Capacity | 240 |
| Media Type | Sheet |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermal Presentation Cover - 240 Sheet Capacity - Rectangular - For Document - Pvc - 10 / Pack - Clear, Black - Fellowes 5257001
$29.41