Thermaltake
Thermaltake Divider 370 TG ARGB Mid Tower Chassis (ca-1s4-00m1wn-00)
- SKU:
- 19226710
- MPN:
- ca-1s4-00m1wn-00
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/27/2025 06:26:23 AM PST
- Stock Update:
- 02/27/2025 06:26:23 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake Divider 370 TG ARGB Mid Tower ChassisThe Divider 370 TG ARGB is an ATX mid tower case that comes with three preinstalled 120mm ARGB PWM fans, one tempered glass window on the left side, and can support up to a 360 mm radiator at the front and top.
Divider 370 TG ARGB Mid Tower Chassis
Thermaltake designed a brand-new case series that containing stylish side panels and powerful airflow performance blending all the functionality into the Divider Series.
Modern design with Divider 370 TG ARGBs left panel gives the chassis a unique look while offering a great view of the interior. With three pre-installed ARGB PWM fans, you can enhance the cooling performance with exceptional customizable lighting. The Divider 370 TG ARGB Mid Tower Chassis is the next-gen gaming PC case for regular users, enthusiasts, and gamers, giving them unprecedented satisfaction.
Unique Side Panels Design with a Tempered Glass Window
The exceptional feature of the Divider 370 TG ARGB is that the unique panel that comprised of a steel panel and a 3mm tempered glass window on the left side. The side panel is visually divided to create an unique look, and it is tool-free and easy to remove. Tempered glass window is thicker and more scratch-resistant compared to standard acrylic.
Mesh Front Panel
The Divider 370 TG ARGB comes with a large airflow-optimized stylish mesh panel at the front, offering a unique divided design and additional air intake through the mesh. SERIES
Divider CASE TYPE
Mid Tower SIDE PANEL
3mm Tempered Glass x 1 COLOR
Black MATERIAL
SPCC COOLING SYSTEM
Front(intake): 120 x 120 x 25 mm ARGB PWM fan (1500rpm, 27.2 dBA) x 2
Rear(exhaust): 120 x 120 x 25 mm ARGB PWM fan (1500rpm, 27.2 dBA) x 1 DRIVE BAYS
-ACCESSIBLE
-HIDDEN
2 x 3.5", 2 x 2.5" or 4 x 2.5" EXPANSION SLOTS
7 MOTHERBOARDS
6.7" x 6.7" (Mini ITX), 9.6" x 9.6" (Micro ATX),
12" x 9.6" (ATX), 12" x 13" (E-ATX) I/O PORT
USB 3.0 x 2, HD Audio x 1 PSU
Standard PS2 PSU (optional) FAN SUPPORT
Front:
3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm
3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm
Top:
3 x 120mm, 1 x 120mm
2 x 140mm, 1 x 140mm
Right (M/B Side):
2 x 120mm, 1 x 120mm
Rear:
1 x 120mm RADIATOR SUPPORT
Front:
1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm
1 x 280mm, 1 x 140mm
Top:
1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm
1 x 280mm, 1 x 140mm
Right (M/B Side):
1 x 240mm, 1 x 120mm
Rear:
1 x 120mm CLEARANCE
CPU cooler max height:
170mm
VGA max length:
340mm (with radiator)
400mm (without radiator)
PSU max length:
230mm (with HDD Cage)Item Dimension (L inchxW inchxH inch)
23 x 13 x 23
Weight
50.00 lb
Warranty Information
3 Years
Specs
| Power Description | |
| Power Supply Installed | No |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | 0 |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Mid-tower |
| Weight (Approximate) | 1034.19 lb |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Product Color | Black |
| Height | 19.3" |
| Color Family | Black |
| Maximum PSU Length | 9.06" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 18.5" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.69" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Front USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Bays | |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | The Divider 370 TG ARGB is an ATX mid tower case that comes with three preinstalled 120mm ARGB PWM fans, one tempered glass window on the left side, and can support up to a 360 mm radiator at the front and top. Divider 370 TG ARGB Mid Tower Chassis Thermaltake designed a brand-new case series that containing stylish side panels and powerful airflow performance blending all the functionality into the Divider Series. Modern design with Divider 370 TG ARGB's left panel gives the chassis a unique look while offering a great view of the interior. With three pre-installed ARGB PWM fans, you can enhance the cooling performance with exceptional customizable lighting. The Divider 370 TG ARGB Mid Tower Chassis is the next-gen gaming PC case for regular users, enthusiasts, and gamers, giving them unprecedented satisfaction. Unique Side Panels Design with a Tempered Glass Window The exceptional feature of the Divider 370 TG ARGB is that the unique panel that comprised of a steel panel and a 3mm tempered glass window on the left side. The side panel is visually divided to create an unique look, and it is tool-free and easy to remove. Tempered glass window is thicker and more scratch-resistant compared to standard acrylic. Mesh Front Panel The Divider 370 TG ARGB comes with a large airflow-optimized stylish mesh panel at the front, offering a unique divided design and additional air intake through the mesh. Three Preinstalled ARGB PWM Fans The Divider 370 TG ARGB comes with three pre-installed hydraulic bearing 120mm ARGB PWM fans which can effectively lower the operation noise and enhance thermal efficiency. The fans' lighting effect can be either controlled by the physical RGB button on the I/O panel or motherboard software from ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock. There are 27 RGB lighting modes to play around with when using the physical RGB button, and it's simple to switch between physical button control and motherboard software control by long pressing the RGB button for three seconds. PSU Cover & Pre-Installed Vertical GPU Holder The built-in PSU cover is designed to hide unsightly cables with overall good ventilation. The pre-installed GPU holder enables vertical GPU installation, but also helps reduce the weight on the PCI-E slots. Excellent Dust Filtration The Divider 370 TG ARGB has a well-designed removable magnetic fan filter on the top and the inner right side. At the base, the removable filter provides excellent dust protection and dirt reduction, ensuring a dust-free environment. |
| Product Type | Gaming Computer Case |
| Product Name | Divider 370 TG ARGB Mid Tower Chassis |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CA-1S4-00M1WN-00 |
| Product Line | Divider 370 TG ARGB |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Number of Fans Supported | 9 |
| Number of Fans Installed | 3 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake Divider 370 TG ARGB Mid Tower Chassis (ca-1s4-00m1wn-00)