Thermaltake
Thermaltake CA-1X5-00M1WN-00 Case Tt | Ceres 500 Tg Argb Black
- SKU:
- 19951699
- MPN:
- ca-1x5-00m1wn-00
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Introducing a brand-new Thermaltake chassis series the Ceres series. Designed with excellent cooling performance the Ceres 500 TG ARGB Mid Tower Chassis comes with four CT140 ARGB Sync PC Cooling Fans pre-installed and more than 60% of its panels are perforated to guarantee maximum airflow. What s more all the latest components can be placed into the chassis easily for example it supports up to a 420mm radiator at the front and it features a GPU holder to give extra support. To maximize visual effects users can choose to upgrade it with our optimal LCD panel kit to create an unique build.Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Mid-tower |
| Weight (Approximate) | 23.15 lb |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Product Color | Black |
| Height | 20.7" |
| Color Family | Black |
| Maximum PSU Length | 8.66" |
| Width | 9.6" |
| Depth | 20" |
| Maximum CPU Cooler Height | 7.28" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Front USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Bays | |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of Total Expansion Bays | 10 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Designed with excellent cooling performance, the Ceres 500 TG ARGB Mid Tower Chassis comes with four CT140 ARGB Sync PC Cooling Fans pre-installed, and more than 60% of its panels are perforated to guarantee maximum airflow. Moreover, it supports up to a 420mm radiator at the front, or dual 360mm radiators at the front and on the top. More from the Manufacturer |
| Product Type | Computer Case |
| Product Name | Ceres 500 TG ARGB Mid Tower Chassis |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CA-1X5-00M1WN-00 |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Number of Fans Supported | 7 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake CA-1X5-00M1WN-00 Case Tt | Ceres 500 Tg Argb Black