Thermaltake
Thermaltake CTE C750 Air Snow Full Tower Chassis (ca-1x6-00f6wn-00)
- SKU:
- 20112632
- MPN:
- ca-1x6-00f6wn-00
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/10/2024 03:18:32 AM PST
- Stock Update:
- 06/10/2024 03:18:32 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake CTE C750 Air Snow E-ATX Full Tower with Centralized Thermal Efficiency Design; 3x140mm White CT140 Fans Pre-Installed; Tempered Glass Side Panel; Mesh Front Panel; CA-1X6-00F6WN-00; White- Multi-directional Cooling Support
- Rotated 90-degree Motherboard (CPU Centralized)
- Multi-radiator cooling support multi-AIO|DIY LCS
- Back panel Chamber design: PSU|Storage|Cable Management
- Channeled Airflow | Tempered Glass Case Models Available
- Brand: ?Thermaltake
- Series: ?C750 Air
- Item model number: ?CA-1X6-00F6WN-00
- Item Weight: ?37.7 pounds
- Product Dimensions: ?22.3 x 12.9 x 23.6 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?22.3 x 12.9 x 23.6 inches
- Color: ?Snow
- Manufacturer: ?Thermaltake
Delivering Cooling Performance Beyond Imagination! The CTE C750 Air Snow is a specially designed E-ATX full tower chassis from the new CTE form factor series that emphasizes maximum airflow and is designed to provide high levels of thermal performance to critical components. It comes with three pre-installed 140mm CT140 fans and can support up to 420mm AIO radiators at the front, rear and motherboard side of the chassis. Its dual-chamber design allows users to showcase key components and provides ample space for superior cooling solutions, with the ability to accommodate up to 14 fans inside the case thanks to the front, bottom and rear fan brackets, and top and M/B side fan vent. It also features many fine details such as rotating PCI-E slots, removable filters, a pump and reservoir bracket and straps for easy cable management. Whether you are looking for a case for custom liquid cooling or a dual AIO configuration, the CTE C750 Air Snow is a high-end showcase chassis that allows you to imagine outside the box.
Specs
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 1200 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Full-tower |
| Weight (Approximate) | 37.70 lb |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Product Color | White |
| Height | 22.3" |
| Color Family | White |
| Maximum PSU Length | 8.66" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 23.6" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| USB Port Details |
|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Re-define your airflow with the CTE C750. Maximize your hardware's potential. The CTE C750 Air Snow is a specially designed E-ATX full tower chassis from the new CTE form factor series that emphasizes maximum airflow and is designed to provide high levels of thermal performance to critical components. It comes with three pre-installed 140mm CT140 fans and can support up to 420mm AIO radiators at the front, motherboard side and rear of the chassis. |
| Product Type | Gaming Computer Case |
| Product Name | CTE C750 Air Snow Full Tower Chassis |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CA-1X6-00F6WN-00 |
| Product Model | C750 |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Installed Fan Size | 5.51" |
| Number of Fans Supported | 14 |
| Number of Fans Installed | 3 |
Warranty Information