Thermaltake
Thermaltake CTE T500 Air Full Tower Chassis (ca-1x8-00f1wn-00)
- SKU:
- 20422179
- MPN:
- ca-1x8-00f1wn-00
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/10/2024 03:18:32 AM PST
- Stock Update:
- 06/10/2024 03:18:32 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake CTE T500 Air E-ATX Full Tower with Centralized Thermal Efficiency Design; 3x140mm CT140 Fans Pre-Installed; Tempered Glass Side Panel; CA-1X8-00F1WN-00- CTE Form Factor Designed by Thermaltake
- Multi-directional Cooling Support
- Rotated 90-degree Motherboard (CPU Centralized)Multi-radiator cooling support multi-AIO|DIY LCS
- Multi-radiator cooling support multi-AIO|DIY LCS
- Channeled Airflow | Tempered Glass Case Models Available
- Brand: ?Thermaltake
- Series: ?T500 Air
- Item model number: ?CA-1X8-00F1WN-00
- Item Weight: ?33.7 pounds
- Product Dimensions: ?20.31 x 10.83 x 24.21 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?20.31 x 10.83 x 24.21 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?Thermaltake
The CTE T500 Air is a specially designed E-ATX full tower chassis from the new CTE form factor series that emphasizes more airflow and is designed to provide high levels of thermal performance to critical components. It comes with three pre-installed 140mm CT140 fans and can support up to a 420mm AIO radiator at the front, and up to two 360mm AIO radiators at the front and the rear. There are plenty of spaces to install cooling components including the front and rear fan bracket, top and right fan vent, bottom fan vent, and cover fan vent, and up to eleven 140mm/120mm fans can be installed in the chassis. Other nice details include removable filters, a pump and reservoir bracket, and straps for easy cable management. Our CTE T500 is an ideal choice whether you are looking for a custom liquid cooling setup or a dual AIO configuration system! P/N: CA-1X8-00F1WN-00 SERIES: CTE CASE TYPE: Full Tower DIMENSION (H X W X D): 615 x 275x 516 mm (24.21 x 10.83 x 20.31 inch) NET WEIGHT: 15.3 kg / 3.73 lbs. SIDE PANEL: 4mm Tempered Glass x 1 COLOR: Black MATERIAL: SPCC / ABS COOLING SYSTEM: Front(intake): 140 x 140 x 25 mm CT140 fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 1 ; Top(exhaust): 140 x 140 x 25 mm CT140 fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 1 ; Rear(intake): 140 x 140 x 25 mm CT140 fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 1 DRIVE BAYS: 4 x 3.5 or 6 x 2.5 EXPANSION SLOTS: 7 MOTHERBOARDS: 6.7 x 6.7 (Mini ITX), 9.6 x 9.6 (Micro ATX) ; 12 x 9.6 (ATX), 12 x 13 (E-ATX) I/O PORT: USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1, USB 3.0 x 2, HD Audio x 1 PSU: Standard PS2 PSU (optional) FAN SUPPORT: Front: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm, 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm ; Top: 2 x 120mm, 1 x 120mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm ; Right: 1 x 120mm, 1 x 140mm ; Rear: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm, 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm ; Bottom: 1 x 120mm, 1 x 140mm ; PSU Cover: 1 x 120mm, 1 x 140mm RADIATOR SUPPORT: Front: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm, 1 x 420mm(AIO only), 1 x 280mm, 1 x 140mm ; Top: 1 x 120mm(AIO only) ; Rear: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm, 1 x 280mm, 1 x 140mm CLEARANCE: CPU cooler max height: 195mm ; VGA max length: 385mm ; PSU max length: 180mm
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Full-tower |
| Weight (Approximate) | 33.73 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 24.2" |
| Color Family | Black |
| Maximum PSU Length | 7.09" |
| Width | 10.8" |
| Depth | 20.3" |
| Maximum CPU Cooler Height | 7.68" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| USB Port Details |
|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | CTE Form Factor Designed by Thermaltake The focus for CTE (Centralized Thermal Efficiency) was to provide a high level of thermal performance by altering our approach to traditional case design. The result was a design that utilizes a 90-degree rotated motherboard tray to provide not only more airflow pathways but also more efficient airflow pathways. With the new fan trays being able to accept up to three 140mm or 120mm fans as well as up to a 420mm AIO Radiator the CTE chassis provides lots of options whether you choose Air, AIO, or DIY Liquid Cooling for your build. Since the motherboard tray has been rotated, direct intake airflow from each of the motherboard trays can more efficiently be directed toward components like the CPU and GPU and then exhausted with the assistance of natural convection. The design utilizes a 90-degree rotation of the motherboard providing more efficient airflow pathways. Optimized Intake The rotation of the motherboard tray not only allows the CTE design to bring the CPU and GPU closer to the intake sources but goes one step further in providing each their own dedicated intake. The CTE T500 Air supports up to three 140mm/120mm fans or up to 420mm radiators on the front and an additional three 140mm/120mm fans or up to a 360mm radiator in the rear. Central Thermal Efficiency Now that primary heat sources have been centralized in the chassis, intake and exhaust can both benefit from shortened and optimized air pathways located at the front, top, rear and bottom. Create and Display Designed to meet the needs of All-in-One, custom liquid cooling as well as air cooling solutions, the CTE T500 features a 4mm Tempered Glass as well as side panels engineered for ventilation. Providing both great airflow and great views to your build inside. Maximum Radiator Support To keep in line with the previous CTE chassis, the T500 focuses on the front and rear mounting locations that can support up to a 420mm radiator up front and up to a 360mm radiator in the rear as well as mounting 120mm radiators at the top and bottom. Perfect for builds that want to take advantage of more than one radiator while still maintaining great airflow. Options to fit you Dream Build With features like enough space to accommodate up to 11 fans, a rotating PCI-E tray and riser bracket, removable pump and reservoir bracket, and two removable fan brackets the T500 has what it takes to fit everything you want for your dream build. Fans can be mounted on the front and rear of the chassis via a removable fan brackets, on the bottom of the chassis either on top of the HDD cover or on the direct bottom of the case, the top of the chassis both next to the rear I/O as well as the PCI-E section, and finally there is an additional fan mount behind the motherboard. More from the Manufacturer |
| Product Type | Computer Case |
| Product Name | CTE T500 Air Full Tower Chassis |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CA-1X8-00F1WN-00 |
| Product Model | T500 |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Installed Fan Size | 5.51" |
| Number of Fans Installed | 2 |
Warranty Information