Thermaltake
Thermaltake Ceres 330 TG ARGB Mid Tower Chassis (ca-1y2-00m1wn-01)
- SKU:
- 20652925
- MPN:
- ca-1y2-00m1wn-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ceres 330 TG ARGB Mid Tower Chassis is an ATX case that supports both ASUS and MSI Hidden-Connector motherboards and comes with two CT140 ARGB Sync PC Cooling Fans pre-installed at the front and one CT140 PC Cooling Fan pre-installed at the rear. Its RGB lighting can be controlled by motherboard software from ASUS GIGABYTE MSI and ASRock. More than 55% of its panels are perforated to provide a large amount of airflow. Besides up to five 140mm fans or seven 120mm fans can be installed in the chassis and one 360mm radiator can be placed at the front and up to one 280mm radiator can be placed at the top of the chassis to provide countless hardware options.Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Mid-tower |
| Weight (Approximate) | 17.20 lb |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Product Color | Black |
| Height | 18.7" |
| Color Family | Black |
| Maximum PSU Length | 8.66" |
| Width | 9.6" |
| Depth | 18.2" |
| Maximum CPU Cooler Height | 7.28" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| USB Port Details |
|
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Front USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Bays | |
| Number of Internal 2.5" Bays | 3 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Ceres 330 TG ARGB Mid Tower Chassis is an ATX case that supports both ASUS and MSI Hidden-Connector motherboards and comes with two CT140 ARGB Sync PC Cooling Fans White pre-installed at the front and one CT140 PC Cooling Fan White pre-installed at the rear. More than 55% of its panels are perforated to provide a large amount of airflow and it supports up to a 360mm radiator at the front and a 280mm radiator at the top. |
| Product Type | Computer Case |
| Product Name | Ceres 330 TG ARGB Mid Tower Chassis |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CA-1Y2-00M1WN-01 |
| Product Model | Ceres 330 TG ARGB |
| Product Line | Ceres |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Installed Fan Size | 5.51" |
| Number of Fans Supported | 5 |
| Fan Size Supported | 5.51" |
| Number of Fans Installed | 2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake Ceres 330 TG ARGB Mid Tower Chassis (ca-1y2-00m1wn-01)