Thermaltake
Thermaltake Pure Duo 14 ARGB Sync Radiator Fan [2-Fan Pack]-Black - 2 Pack (cl-f116-pl14sw-b)
- SKU:
- 18058003
- MPN:
- cl-f116-pl14sw-b
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
140mm PWM controlled fan with a 16.8 million color addressable LED ring that supports 5V RGB capable motherboards.
16.8 Million Color 2-LED Ring Design
Featuring 2 independent rings and 9 addressable LEDs on each ring, the Pure Duo fan gives great light coverage, uniform color and brightness. The built-in LED ring can light up your build with 16.8 million colors.
PWM Controlled Fan with 9 Fan Blade Design
PWM controlled fan with an unique 9 blade design is engineered to generate higher airflow whilst keeping quiet. The Pure Duo fans ensure more efficient cooling performance under intense operation.
Hydraulic Bearing with Low-Noise Design
The hydraulic bearing self-lubricates with a high-quality, friction-reducing substance, which lowers operation noise while improving thermal efficiency. The seal cap prevents lubricant leakage and extends the lifespan of the unit.
Anti-Vibration Mounting System
The In-mold injection anti-vibration rubber pads dampen the vibration of the fan allowing the fan to spin at higher levels without compromising noise levels. The fan is designed with 80% coverage for all corners, maintaining low noise levels when in operation.
Simply Switch LED Modes with the Preset Controller
The controller comprises of 7 preset lighting modes: wave, full light, rgb spectrum, flow, ripple, pulse and blink modes, which are easy to switch even without the 5V addressable RGB header on your motherboard. Not only can users switch modes, but switch colors and lighting speeds intuitively.
Package Contents:
- Pure Duo 14 ARGB Sync Radiator Fan (2-Fan Pack)-Black
- 1 x ARGB Controller
- 8 x Long Screw
- 8 x Short Screw
- 1 x Mainboard Signal Bridge Cable (ASUS, MSI)
- 1 x Mainboard Signal Bridge Cable (GIGABYTE)
- 1 x PWM Cable
Features
- Pure Duo 14 ARGB Sync Radiator Fan (2-Fan Pack)-Black
- 1 x ARGB Controller
- 8 x Long Screw
- 8 x Short Screw
- 1 x Mainboard Signal Bridge Cable (ASUS, MSI)
- 1 x Mainboard Signal Bridge Cable (GIGABYTE)
- 1 x PWM Cable
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Motherboard
Radiator
Case
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Fan Diameter Details | <p>2 x 140mm</p> |
| Weight (Approximate) | 7.37 oz |
| Maximum Fan Diameter | 5.51" |
| Fan Width | 5.51" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Height | 5.51" |
| Material Details | <li>Rubber Pad</li> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Fan Information | |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Number of Fans | 2 |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| LED Color | ARGB |
| Maximum Airflow | 82.23 CFM |
| Fan Speed (Max) | 1500 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 33.5 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | 140mm PWM controlled fan with a 16.8 million color addressable LED ring that supports 5V RGB capable motherboards. 16.8 Million Color 2-LED Ring Design Featuring 2 independent rings and 9 addressable LEDs on each ring, the Pure Duo fan gives great light coverage, uniform color and brightness. The built-in LED ring can light up your build with 16.8 million colors. PWM Controlled Fan with 9 Fan Blade Design PWM controlled fan with an unique 9 blade design is engineered to generate higher airflow whilst keeping quiet. The Pure Duo fans ensure more efficient cooling performance under intense operation. Hydraulic Bearing with Low-Noise Design The hydraulic bearing self-lubricates with a high-quality, friction-reducing substance, which lowers operation noise while improving thermal efficiency. The seal cap prevents lubricant leakage and extends the lifespan of the unit. Anti-Vibration Mounting System The In-mold injection anti-vibration rubber pads dampen the vibration of the fan allowing the fan to spin at higher levels without compromising noise levels. The fan is designed with 80% coverage for all corners, maintaining low noise levels when in operation. Simply Switch LED Modes with the Preset Controller The controller comprises of 7 preset lighting modes: wave, full light, rgb spectrum, flow, ripple, pulse and blink modes, which are easy to switch even without the 5V addressable RGB header on your motherboard. Not only can users switch modes, but switch colors and lighting speeds intuitively. |
| Product Type | Cooling Fan |
| Product Name | Pure Duo 14 ARGB Sync Radiator Fan (2-Fan Pack)-Black |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CL-F116-PL14SW-B |
| Product Line | Pure Duo 14 |
| Packaged Quantity | 2 |
Warranty Information