Thermaltake
Thermaltake ToughFan 12 High Static Pressure Radiator Fan [Single Fan Pack] - 1 Pack (cl-f117-pl12bl-a)
- SKU:
- 18058004
- MPN:
- cl-f117-pl12bl-a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/24/2022 12:13:44 PM PST
- Stock Update:
- 08/24/2022 12:13:44 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ToughFan Series
Unparalleled Cooling Performance
The TOUGHFAN is a PWM controlled fan which is designed to perform at a maximum operating speed of up to 2000 RPM allowing unparalleled cooling performance.
Exceptional Blade Design
Featuring high tensile strength and low thermal expansion coefficient materials, the fan blade is built with special liquid crystal polymer (LCP), a compound which minimizes vibration when the fan is operating at full speed.
Metal-Reinforced Motor Hub
The TOUGHFAN's center is constructed with a full steel motor hub providing enhanced stability and durability.
The 2nd Generation Hydraulic Bearing
The 2nd generation hydraulic bearing incorporates a new shaft design with inside etches allowing preservation of lubricant on both sides whilst reducing noise during operation. Lowering audible levels and extending lifespan.
Built for Superior Cooling
The TOUGHFAN is designed for all cooling applications. It's your perfect go to solution whether your using it as radiator fan or on a air cooler. Level up with the TOUGHFAN for superior cooling performance.
1. Designed for all air cooling applications. (58.35CFM & 2.41mm-H2O)
2. Best for radiator fans. (With higher static pressure than other standard cooling fans)
3. Best for air coolers. (With higher static pressure than other standard cooling fans)
Anti-Vibration Mounting System
The in-mold injection anti-vibration rubber pads dampen the vibration of the fan allowing the fan to spin at higher levels without compromising noise levels. The fan is designed with 80% coverage for all corners, maintaining low noise levels when in operation.
Features
Radiator
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Fan Diameter Details | <p>1 x 120mm</p> |
| Weight (Approximate) | 7.50 oz |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Depth | 4.72" |
| Fan Height | 0.98" |
| Material Details | <li>Rubber Pad</li> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors | 4-pin PWM |
| Fan Information | |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Maximum Airflow | 58.35 CFM |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 22.3 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | ToughFan Series Unparalleled Cooling Performance The TOUGHFAN is a PWM controlled fan which is designed to perform at a maximum operating speed of up to 2000 RPM allowing unparalleled cooling performance. Exceptional Blade Design Featuring high tensile strength and low thermal expansion coefficient materials, the fan blade is built with special liquid crystal polymer (LCP), a compound which minimizes vibration when the fan is operating at full speed. Metal-Reinforced Motor Hub The TOUGHFAN's center is constructed with a full steel motor hub providing enhanced stability and durability. The 2nd Generation Hydraulic Bearing The 2nd generation hydraulic bearing incorporates a new shaft design with inside etches allowing preservation of lubricant on both sides whilst reducing noise during operation. Lowering audible levels and extending lifespan. Built for Superior Cooling The TOUGHFAN is designed for all cooling applications. It's your perfect go to solution whether your using it as radiator fan or on a air cooler. Level up with the TOUGHFAN for superior cooling performance. 1. Designed for all air cooling applications. (58.35CFM & 2.41mm-H2O) 2. Best for radiator fans. (With higher static pressure than other standard cooling fans) 3. Best for air coolers. (With higher static pressure than other standard cooling fans) Anti-Vibration Mounting System The in-mold injection anti-vibration rubber pads dampen the vibration of the fan allowing the fan to spin at higher levels without compromising noise levels. The fan is designed with 80% coverage for all corners, maintaining low noise levels when in operation. |
| Product Type | Cooling Fan |
| Product Name | ToughFan 12 High Static Pressure Radiator Fan (Single Fan Pack) |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CL-F117-PL12BL-A |
| Product Line | ToughFan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Heatsink Information | |
| Cooler Type | Air |
Warranty Information