Thermaltake
Thermaltake ToughFan 14 White High Static Pressure Radiator Fan [Single Fan Pack] - 1 Pack (cl-f117-pl12wt-a)
- SKU:
- 19076330
- MPN:
- cl-f117-pl12wt-a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/24/2022 08:13:43 AM PST
- Stock Update:
- 08/24/2022 08:13:43 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake TOUGHFAN 14 White PWM-controlled high static pressure fan features an optimized structure to maximize high-end cooling needs and fulfill users' wishes to add the color white to the series.
TOUGHFAN Series White | Powerful and Noiseless
TOUGHFAN 14 White high static pressure fan can perform at a maximum operating speed of up to 2000 RPM, producing a consistent airflow of 119.1 CFM with 3.54 mm-H2O static pressure, and maintaining a low audio noise level of 33.2 dB-A.
Exceptional Blade Design
Featuring high tensile strength and low thermal expansion coefficient materials, the fan blade is built with special liquid crystal polymer (LCP), a compound which minimizes vibration when the fan is operating at full speed.
Metal-Reinforced Motor Hub
The TOUGHFAN's center is constructed with a full steel motor hub providing enhanced stability and durability.
The 2nd Generation Hydraulic Bearing
The 2nd generation hydraulic bearing incorporates a new shaft design with inside etches allowing preservation of lubricant on both sides whilst reducing noise during operation. Lowering audible levels and extending lifespan.
Anti-Vibration Mounting System
The in-mold injection anti-vibration rubber pads dampen the vibration of the fan allowing the fan to spin at higher levels without compromising noise levels. The fan is designed with 80% coverage for all corners, maintaining low noise levels when in operation.
Features
Case
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Rated Current | 340 mA |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.49 oz |
| Maximum Fan Diameter | 5.51" |
| Fan Width | 5.51" |
| Product Color | White |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Height | 5.51" |
| Material Details | <p>Metal-Reinforced Motor Hub</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors | 4 PIN PWM |
| Fan Information | |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Maximum Airflow | 119.10 CFM |
| Maximum Air Pressure | 3.54mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 33.2 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Thermaltake TOUGHFAN 14 White PWM-controlled high static pressure fan features an optimized structure to maximize high-end cooling needs and fulfill users' wishes to add the color white to the series. TOUGHFAN Series White | Powerful and Noiseless TOUGHFAN 14 White high static pressure fan can perform at a maximum operating speed of up to 2000 RPM, producing a consistent airflow of 119.1 CFM with 3.54 mm-H2O static pressure, and maintaining a low audio noise level of 33.2 dB-A. Exceptional Blade Design Featuring high tensile strength and low thermal expansion coefficient materials, the fan blade is built with special liquid crystal polymer (LCP), a compound which minimizes vibration when the fan is operating at full speed. Metal-Reinforced Motor Hub The TOUGHFAN's center is constructed with a full steel motor hub providing enhanced stability and durability. The 2nd Generation Hydraulic Bearing The 2nd generation hydraulic bearing incorporates a new shaft design with inside etches allowing preservation of lubricant on both sides whilst reducing noise during operation. Lowering audible levels and extending lifespan. Anti-Vibration Mounting System The in-mold injection anti-vibration rubber pads dampen the vibration of the fan allowing the fan to spin at higher levels without compromising noise levels. The fan is designed with 80% coverage for all corners, maintaining low noise levels when in operation. |
| Product Type | Cooling Fan |
| Product Name | ToughFan 14 White High Static Pressure Radiator Fan (Single Fan Pack) |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CL-F118-PL14WT-A |
| Product Line | ToughFan |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information