Thermaltake
Thermaltake TOUGHFAN 12 Turbo High Static Pressure Radiator Fan [Single Fan Pack] - 1 Pack (cl-f121-pl12gm-a)
- SKU:
- 18464138
- MPN:
- cl-f121-pl12gm-a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake TOUGHFAN Turbo is a PWM controlled high static pressure fan with a maximum operating speed of up to 2500 RPM, fulfilling users' high-end cooling needs.
ToughFan Series | Superb Cooling Performance at 2500 RPM
TOUGHFAN Turbo is a PWM controlled fan with a maximum operating speed of up to 2500 RPM, bringing our users the ultimate cooling experience.
Exceptional Grey Fan Blades
Featuring high tensile strength and low thermal expansion coefficient material, the THOUGHFAN Turbo is designed with grey colored liquid crystal polymer (LCP) made fan blades, minimizing vibration when the fan operates at full speed.
Metal-Reinforced Motor Hub
The TOUGHFAN's center is constructed with a full steel motor hub providing enhanced stability and durability.
2nd Generation Hydraulic Bearing
The 2nd generation hydraulic bearing incorporates a new shaft design with inside etches allowing preservation of lubricant on both sides whilst reducing noise during operation. Lowering audible levels and extending lifespan.
High Air Pressure and High Airflow
TOUGHFAN Series is designed to produce high static pressure and airflow, providing users impeccable cooling results.
TOUGHFAN 12 Turbo - 72.69 CFM/ 500~2500 R.P.M/ 3.78 mm-H2O
TOUGHFAN 14 - 119.1 cfm/ 500-2000 R.P.M/ 3.54 mm-H2O
TOUGHFAN 12 - 58.35 cfm / 500-2000 R.P.M/ 2.41 mm-H2O
Anti-Vibration Mounting System
The in-mold injection anti-vibration rubber pads dampen the vibration of the fan allowing the fan to spin at higher levels without compromising noise levels. The fan is designed with 80% coverage for all corners, maintaining low noise levels when in operation.
Features
China
Specs
| Power Description | |
| Rated Current | 230 mA |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.68 oz |
| Fan Width | 4.72" |
| Product Color |
|
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Height | 4.72" |
| Material Details | <ul> <li>Liquid Crystal Polymer (LCP) Fan Blades</li> <li>Metal-Reinforced Motor Hub</li> <li>Rubber Pads</li> </ul> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors | 4 PIN PWM |
| Fan Information | |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Maximum Airflow | 72.69 CFM |
| Maximum Air Pressure | 3.78mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2500 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 28.1 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Thermaltake TOUGHFAN Turbo is a PWM controlled high static pressure fan with a maximum operating speed of up to 2500 RPM, fulfilling users' high-end cooling needs. ToughFan Series | Superb Cooling Performance at 2500 RPM TOUGHFAN Turbo is a PWM controlled fan with a maximum operating speed of up to 2500 RPM, bringing our users the ultimate cooling experience. Exceptional Grey Fan Blades Featuring high tensile strength and low thermal expansion coefficient material, the THOUGHFAN Turbo is designed with grey colored liquid crystal polymer (LCP) made fan blades, minimizing vibration when the fan operates at full speed. Metal-Reinforced Motor Hub The TOUGHFAN's center is constructed with a full steel motor hub providing enhanced stability and durability. 2nd Generation Hydraulic Bearing The 2nd generation hydraulic bearing incorporates a new shaft design with inside etches allowing preservation of lubricant on both sides whilst reducing noise during operation. Lowering audible levels and extending lifespan. High Air Pressure and High Airflow TOUGHFAN Series is designed to produce high static pressure and airflow, providing users impeccable cooling results. TOUGHFAN 12 Turbo - 72.69 CFM/ 500~2500 R.P.M/ 3.78 mm-H2O TOUGHFAN 14 - 119.1 cfm/ 500-2000 R.P.M/ 3.54 mm-H2O TOUGHFAN 12 - 58.35 cfm / 500-2000 R.P.M/ 2.41 mm-H2O Anti-Vibration Mounting System The in-mold injection anti-vibration rubber pads dampen the vibration of the fan allowing the fan to spin at higher levels without compromising noise levels. The fan is designed with 80% coverage for all corners, maintaining low noise levels when in operation. |
| Product Type | Cooling Fan |
| Product Name | TOUGHFAN 12 Turbo High Static Pressure Radiator Fan (Single Fan Pack) |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CL-F121-PL12GM-A |
| Product Line | TOUGHFAN 12 |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information