Thermaltake
Thermaltake CL-P079-CA12SW-A Ux210 Argb Sync Cpu Cooler Am4 Cpu
- SKU:
- 18245003
- MPN:
- cl-p079-ca12sw-a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
UX210 ARGB Lighting CPU Cooler comes with high airflow blades and U-shape copper heat pipes. Built-in ARGB LEDs delivers a vibrant lighting effect that also supports motherboard sync. Compatible with universal Intel and AMD socket.
16.8 M True RGB Color
Features 10 high lumen addressable LEDs with 16.8 million colors, UX210 gives you the vivid RGB lighting experience. Enjoy the reliable cooling performance and magnificent visual effect with UX210.
Sync with Motherboard RGB Software
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, ASRock RGB LED, GIGABYTE RGB Fusion and MSI Mystic Light Sync. UX210 supports motherboards that have a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly.
High performance Copper Base and U-shape Heat Pipes
The copper base makes perfect contact with the CPU and thermal paste; the extended 5 x 6 mm heat pipes create a perfect circulation system for better CPU cooling performance, supporting CPU heat dissipation up to 150W.
HIGH VOLUME AIRFLOW DESIGN
The fan blades are built to generate a large volume of air passing through the aluminum heatsink at any angle for the steady air flow and cooling quality.
RELIABLE HYDRAULIC BEARING
The hydraulic bearing self-lubricates with a high quality, friction-reducing substance that lowers operation noise and enhance thermal efficiency. The seal cap prevents leakage of the lubricant and extends the lifespan of the unit.
Easy to Install
The mounting kit offers hassle-free installation. UX210 includes all-in-one back-plate is compatible with all the latest Intel and AMD CPU socket.
Intel LGA 2066/2011/2011-3/1366/1200/1156/1155/1151/1150
AMD AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2/FM1
Features
Motherboard
Processor
Specs
| Power Description | |
| Rated Current | 260 mA |
| Physical Characteristics | |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Heatsink Material |
|
| Fan Width | 4.72" |
| Height | 6" |
| Fan Height | 0.98" |
| Width | 2.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors |
|
| Fan Information | |
| Fan Speed (Min) | 600 rpm |
| Fan Life | 3.4 Year |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| LED Color | ARGB |
| Maximum Airflow | 72.30 CFM |
| Maximum Air Pressure | 2.31mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 34.3 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | UX210 ARGB Lighting CPU Cooler comes with high airflow blades and U-shape copper heat pipes. Built-in ARGB LEDs delivers a vibrant lighting effect that also supports motherboard sync. Compatible with universal Intel and AMD socket. 16.8 M True RGB Color Features 10 high lumen addressable LEDs with 16.8 million colors, UX210 gives you the vivid RGB lighting experience. Enjoy the reliable cooling performance and magnificent visual effect with UX210. Sync with Motherboard RGB Software Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, ASRock RGB LED, GIGABYTE RGB Fusion and MSI Mystic Light Sync. UX210 supports motherboards that have a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly. High performance Copper Base and U-shape Heat Pipes The copper base makes perfect contact with the CPU and thermal paste; the extended 5 x ?6 mm heat pipes create a perfect circulation system for better CPU cooling performance, supporting CPU heat dissipation up to 150W. HIGH VOLUME AIRFLOW DESIGN The fan blades are built to generate a large volume of air passing through the aluminum heatsink at any angle for the steady air flow and cooling quality. RELIABLE HYDRAULIC BEARING The hydraulic bearing self-lubricates with a high quality, friction-reducing substance that lowers operation noise and enhance thermal efficiency. The seal cap prevents leakage of the lubricant and extends the lifespan of the unit. Easy to Install The mounting kit offers hassle-free installation. UX210 includes all-in-one back-plate is compatible with all the latest Intel and AMD CPU socket. Intel LGA 2066/2011/2011-3/1366/1200/1156/1155/1151/1150 AMD AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2/FM1 |
| Product Type | Cooling Fan/Heatsink |
| Product Name | UX210 ARGB Lighting CPU Cooler |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CL-P079-CA12SW-A |
| Product Line | UX210 |
| Heatsink Information | |
| Compatible Intel Socket |
|
| Compatible AMD Socket |
|
Warranty Information