Thermaltake
Thermaltake CL-W035-CU00BL-A Introduces The Pacific Stop Plug Fitting For The Ultimate In Custom
- SKU:
- 19679709
- MPN:
- cl-w035-cu00bl-a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake introduces the Pacific stop plug fitting for the ultimate in custom PC water cooling configurations. Finished in chrome/black-plated copper, the G1/4 stop plug includes a quality O-ring with imprinted Tt logo. Thermaltake fittings provide a complete solution for DIY enthusiasts and PC builders by giving users ideal mounting, fitting and flow."Tt LCS Certified" is the hallmark that ensures first-class performance from the best features and fitment. A certification exclusive to Thermaltake, it sets the benchmark for all true LCS chassis and is applied only to products that meet our stringent design standards for delivering what hardcore enthusiasts demand. The Tt LCS certification is a way for Thermaltake to designate to all power users the chassis which have been tested for best compatibility with extreme liquid cooling configurations.
Leak-free Design
Made in Taiwan, the fittings allow proper connection to G1/4" thread, securing properly to any cooling components. The fittings are available in chrome and black finishes, include one preinstalled O-ring.
Remarkable Expansion
Thermaltake offers a full line of Pacific Series components for enthusiasts to build up aesthetically-superior water cooling systems by incorporating externally-modular upgrades for their chassis.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 0.03 lb |
| Product Color |
|
| Height | 0.33" |
| Diameter | 0.71" |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Thermaltake introduces the Pacific stop plug fitting for the ultimate in custom PC water cooling configurations. Finished in chrome/black-plated copper, the G1/4 stop plug includes a quality O-ring with imprinted Tt logo. Thermaltake fittings provide a complete solution for DIY enthusiasts and PC builders by giving users ideal mounting, fitting and flow. "Tt LCS Certified" is the hallmark that ensures first-class performance from the best features and fitment. A certification exclusive to Thermaltake, it sets the benchmark for all true LCS chassis and is applied only to products that meet our stringent design standards for delivering what hardcore enthusiasts demand. The Tt LCS certification is a way for Thermaltake to designate to all power users the chassis which have been tested for best compatibility with extreme liquid cooling configurations. Leak-free Design Made in Taiwan, the fittings allow proper connection to G1/4" thread, securing properly to any cooling components. The fittings are available in chrome and black finishes, include one preinstalled O-ring. Remarkable Expansion Thermaltake offers a full line of Pacific Series components for enthusiasts to build up aesthetically-superior water cooling systems by incorporating externally-modular upgrades for their chassis. |
| Product Type | Closure Plug |
| Product Name | Pacific G1/4 Stop Plug w/ O-Ring - Chrome/Black |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CL-W035-CU00BL-A |
| Product Line | Pacific |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake CL-W035-CU00BL-A Introduces The Pacific Stop Plug Fitting For The Ultimate In Custom