Thermaltake
Thermaltake TH120 ARGB Sync AIO Liquid Cooler (cl-w285-pl12sw-b)
- SKU:
- 18843419
- MPN:
- cl-w285-pl12sw-b
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/03/2024 07:01:14 AM PST
- Stock Update:
- 02/03/2024 07:01:14 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TH120 is an all-in-one 120mm liquid cooler that supports 5V RGB compatible motherboards.
TH120 ARGB Sync AIO Liquid Cooler
Thermaltake TH120 ARGB Sync is an all-in-one liquid cooler which includes a 120mm powerful high static pressure fans, and a high performance radiator along with a water block, 16.8M RGB color lumination with pre-set lighting modes via the smart fan controller, or synchronize with motherboard RGB software for stunning RGB colors.
- Aura Addressable Header
- Digital Pin Header
- JRAINBOW Header
- Addressable RGB LED Header
- Addressable RGB LED Header
Smart Fan Controller
The ARGB controller allows users to switch LED modes, LED colors, and lighting speeds when using a motherboard without a 5V addressable RGB header. Users can switch between flow, ripple, pulse, blink, wave, full light, RGB spectrum, and off modes with various colors and LED speed options.
120mm ARGB Radiator Fan
High-static pressure fan design delivers impressive cooling performance.
High Efficiency Radiator
Specially designed 120mm large surface radiator increases surface delivering exceptional heat dissipation.
High Performance Waterblock
The high performance copper base plate accelerates heat conductivity.
Highly Reliable Pump
The high quality and reliable pump enables maximum water circulation, keeping the copper plate continuously cool. The low evaporation tube effectively decreases the loss of coolant; therefore no refill is required.
Simple Setup
Featuring superb cooling performance, the TH120 ARGB Sync provides an easy installation and maintenance-free operation, requiring only the minimum amount of space in the chassis.
Features
Processor
Motherboard
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Rated Current | 380 mA |
| Physical Characteristics | |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Radiator Depth | 1.06" |
| Fan Width | 4.72" |
| Radiator Width | 4.72" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Height | 4.72" |
| Material Details | <ul> <li>Water Block: Copper</li> <li>Tube: Rubber</li> </ul> |
| Radiator Height | 6.02" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors |
|
| Fan Information | |
| Number of Fans | 1 |
| LED Color | ARGB |
| Maximum Airflow | 59.28 CFM |
| Maximum Air Pressure | 1.31mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 1500 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 28.2 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | TH120 is an all-in-one 120mm liquid cooler that supports 5V RGB compatible motherboards. TH120 ARGB Sync AIO Liquid Cooler Thermaltake TH120 ARGB Sync is an all-in-one liquid cooler which includes a 120mm powerful high static pressure fans, and a high performance radiator along with a water block, 16.8M RGB color lumination with pre-set lighting modes via the smart fan controller, or synchronize with motherboard RGB software for stunning RGB colors. Aura Addressable Header Digital Pin Header JRAINBOW Header Addressable RGB LED Header Addressable RGB LED Header Smart Fan Controller The ARGB controller allows users to switch LED modes, LED colors, and lighting speeds when using a motherboard without a 5V addressable RGB header. Users can switch between flow, ripple, pulse, blink, wave, full light, RGB spectrum, and off modes with various colors and LED speed options. 120mm ARGB Radiator Fan High-static pressure fan design delivers impressive cooling performance. High Efficiency Radiator Specially designed 120mm large surface radiator increases surface delivering exceptional heat dissipation. High Performance Waterblock The high performance copper base plate accelerates heat conductivity. Highly Reliable Pump The high quality and reliable pump enables maximum water circulation, keeping the copper plate continuously cool. The low evaporation tube effectively decreases the loss of coolant; therefore no refill is required. Simple Setup Featuring superb cooling performance, the TH120 ARGB Sync provides an easy installation and maintenance-free operation, requiring only the minimum amount of space in the chassis. More from the Manufacturer |
| Product Type | Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump |
| Product Name | TH120 ARGB Sync AIO Liquid Cooler |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CL-W285-PL12SW-B |
| Product Line | TH120 ARGB Sync |
| Heatsink Information | |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Compatible Intel Socket |
|
| Compatible AMD Socket |
|
Warranty Information