Thermaltake
Thermaltake CL-W367-PL14SW-A Th420 Argb Sync - Snow Edition - Processor Liquid Cooling System
- SKU:
- 20063423
- MPN:
- cl-w367-pl14sw-a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/12/2023 08:01:56 AM PST
- Stock Update:
- 12/12/2023 08:01:56 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Extended Cooling performance for Next Generation CPUs
Optimized for heat dissipation on Next-Gen CPUs with a larger radiator surface area(420mm), longer tubing for easy installation and full copper cold plates.
The Perfect COMBO
Explore more cooling options with current and upcoming products from Thermaltake taking full advantage of fitment, pair your cooling with a variety of cases including our Ceres 500 Mid-tower chassis.
GO BIG ON COOLING PERFORMANCE
Specially designed 420mm large surface radiator offers more surface area to deliver exceptional heat dissipation.
Keep it COLD with Copper
Accelerate heat conductivity with high-quality copper cold plate with easy to use slide lock mounting.
STRAIGHT FORWARD RGB
Plug and Play your RGB cooling system for simple effecting lighting to SYNC with 5V ARGB LED control from leading motherboard models.
5V ARGB header required for function, check your motherboard features for compatibility.
Sync with Motherboard RGB Software
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, and ASRock Polychrome. It supports motherboards with a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the software mentioned above without installing any extra lighting software or controllers. For more details, please visit ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock official websites.
Features
Processor
CPU
Motherboard
Chassis
Case
Specs
| Power Description | |
| Rated Current | 320 mA |
| Physical Characteristics | |
| Maximum Fan Diameter | 5.51" |
| Radiator Material | Aluminum |
| Radiator Depth | 1.06" |
| Fan Width | 5.51" |
| Product Color | Black |
| Radiator Width | 5.51" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Color Family | Black |
| Fan Height | 5.51" |
| Material Details | <ul><li> Water Block Material: Copper</li><li> Tube Material: Rubber</li></ul> |
| Radiator Height | 17.95" |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors |
|
| Fan Information | |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 3 |
| LED Color | ARGB |
| Maximum Airflow | 84.32 CFM |
| Maximum Air Pressure | 3.02mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 1800 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 34.7 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Extended Cooling performance for Next Generation CPUs Optimized for heat dissipation on Next-Gen CPUs with a larger radiator surface area(420mm), longer tubing for easy installation and full copper cold plates. The Perfect COMBO Explore more cooling options with current and upcoming products from Thermaltake taking full advantage of fitment, pair your cooling with a variety of cases including our Ceres 500 Mid-tower chassis. GO BIG ON COOLING PERFORMANCE Specially designed 420mm large surface radiator offers more surface area to deliver exceptional heat dissipation. Keep it COLD with Copper Accelerate heat conductivity with high-quality copper cold plate with easy to use slide lock mounting. STRAIGHT FORWARD RGB Plug and Play your RGB cooling system for simple effecting lighting to SYNC with 5V ARGB LED control from leading motherboard models. 5V ARGB header required for function, check your motherboard features for compatibility. Sync with Motherboard RGB Software Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, and ASRock Polychrome. It supports motherboards with a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the software mentioned above without installing any extra lighting software or controllers. For more details, please visit ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock official websites. |
| Product Type | Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump |
| Product Name | TH420 Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CL-W367-PL14SW-A |
| Product Model | TH420 |
| Heatsink Information | |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Compatible Intel Socket |
|
| Compatible AMD Socket |
|
Warranty Information