Thermaltake
Thermaltake Core W100 Super Tower Chassis - Black, Transparent - Spcc - 13 X Bay - 0 - Atx, Eatx, Micro Atx, Mini Itx, Xl-atx Motherboard Supported - 19.20 Lb - 10 X Fan[s] (ca-1f2-00f1wn-00)
- SKU:
- 18047170
- MPN:
- ca-1f2-00f1wn-00
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake presents the latest TT Premium product line which follows the core values of Excellent Quality, Unique Design, Diverse Combinations and Boundless Creativity. Under this product line is the new Core W Series Core W100 and Core WP100 super tower chassis with the Core P100 pedestal chassis to deliver versatility in different superior looks.Being as the first chassis with full assembly concept, the Core W Series is the great new challenges for makers to start from zero and experience the true DIY by putting every piece together to complete a high-end system. The Core W100 is the one and only chassis able to house more than twenty HDD cages and up to 10 expansion slots, which can be served as another workstation in the industrial field. With its unprecedented space for high-end hardware and liquid cooling expansion, the Core W100 supports the latest XL-ATX, E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini-ITX motherboards, and also SSI MEB. All standard equipment of the chassis is included, what makers need to purchase is custom liquid cooling components ones need for building up aesthetically-superior water cooling systems by incorporating externally-modular upgrades for their chassis.
Model
Core W100P/N
CA-1F2-00F1WN-00Case Type
Super TowerSide Panel
Transparent WindowColor
Exterior and Interior : BlackMaterial
SPCCDrive Bays
Accessible : 3 x 5.25 inch
Hidden : 6 x 3.5 inch or 2.5 inch (HDD Cage), 4 x 3.5 inch or 2.5 inch (Behind the M/B tray)Expansion Slots
10Motherboards
6.7 inch x 6.7 inch (Mini ITX), 9.6 inch x 9.6 inch (Micro ATX), 12 inch x 9.6 inch (ATX) , 12 inch x 13 inch (E-ATX) , 13.6 inch x 10.4 inch (XL-ATX)I/O Port USB 3.0 x 4, HD Audio x 1PSU
Standard PS2 PSU (optional)LCS Upgradable
Supports 1/2 inch3/8 inch1/4 inch water tubeFan Support
Front : 3 x 120mm , 3 x 140mm
Top : 4 x 120mm , 4 x 140mm , 3 x 200mm
Rear : 1 x 120mm , 1 x 140mm
Bottom : 3 x 120mm , 3 x 140mm
Right Side : 8 x 120mm , 8 x 140mm , 6 x 200mmRadiator Support
Front : 1 x 360mm , 1 x 420mm
Top : 1 x 480mm , 1 x 560mm , 1 x 600mm
Rear : 1 x 120mm , 1 x 140mm
Bottom : 1 x 140mm , 1 x 280mmClearance
CPU cooler height limitation: 200mm
VGA length limitation :
470mm(with HDD rack)
635mm(without HDD rack)
PSU length limitation :
180mm (With Three Bottom Fan)
220mm (With Two Bottom Fan)Item Dimension (L inchxW inchxH inch)
29 x 13 x 27
Weight
62.00lb
Warranty Information
3 years
Specs
| Power Description | |
| Power Supply Installed | No |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | 0 |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | SPCC |
| Weight (Approximate) | 19.20 lb |
| Product Color |
|
| Height | 26.7" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 12.2" |
| Depth | 26.7" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 10 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Bays | |
| Number of External 5.25" Bays | 3 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 4 |
| Number of Total Expansion Bays | 13 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 6 |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Thermaltake presents the latest TT Premium product line which follows the core values of Excellent Quality, Unique Design, Diverse Combinations and Boundless Creativity. Under this product line is the new Core W Series - Core W100 and Core WP100 super tower chassis with the Core P100 pedestal chassis - to deliver versatility in different superior looks. Being as the first chassis with full assembly concept, the Core W Series is the great new challenges for makers to start from zero and experience the true "DIY" by putting every piece together to complete a high-end system. The Core W100 is the one and only chassis able to house more than twenty HDD cages and up to 10 expansion slots, which can be served as another workstation in the industrial field. With its unprecedented space for high-end hardware and liquid cooling expansion, the Core W100 supports the latest XL-ATX, E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini-ITX motherboards, and also SSI MEB. All standard equipment of the chassis is included, what makers need to purchase is custom liquid cooling components ones need for building up aesthetically-superior water cooling systems by incorporating externally-modular upgrades for their chassis. |
| Product Type | Computer Case |
| Product Name | Core W100 Super Tower Chassis |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CA-1F2-00F1WN-00 |
| Product Model | Core W100 |
| Product Line | Core |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Number of Fans Supported | 10 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake Core W100 Super Tower Chassis - Black, Transparent - Spcc - 13 X Bay - 0 - Atx, Eatx, Micro Atx, Mini Itx, Xl-atx Motherboard Supported - 19.20 Lb - 10 X Fan[s] (ca-1f2-00f1wn-00)