Thermaltake
Thermaltake Gaming Desktop Computer - AMD Ryzen 5 5600X Hexa-core [6 Core] 3.70 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB M.2 PCI Express NVMe SSD (d3av-b550-36t-lcs)
- SKU:
- 18946712
- MPN:
- d3av-b550-36t-lcs
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
AMD Ryzen 5 5600X 6-Core 16GB DDR4 3600MHz RGB Memory 1TB NVMe M.2 NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti Windows 10 Home LCGS Avalanche 360T Gaming Desktop Experience the rush of high speeds and cold air with the Avalanche 360T by LCGS. Utilizing a TT ARGB closed loop liquid cooler paired with TT ARGB fans the Avalanche 360T keeps the AMD Ryzen 5 5600X frosty for those extended play sessions. Experience the ultimate performance delivered by an NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti to push graphics and framerates to the limit. Leave SATA SSD performance behind with NVMe M.2 speeds and 1TB of capacity. Specifications Processor: AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz Processor Main Features: 64 bit 6-Core 12-Thread Processor Cache Per Processor: 32 MB L3 Cache Memory: 16GB DDR4 3600 MHz RGB (8GB x 2) Storage: 1 TB NVMe SSD Graphics: NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8 GB GDDR6 (Brand May Vary) Power Supply: 700W Cooling System: Thermaltake 240 mm ARGB AIO Chipset: AMD B550 CPU Type: Ryzen 5 5000 Series CPU Speed: 5600X (3.70GHz) L3 Cache Per CPU: 32 MB CPU Main Features: 64 bit 6-Core 12-Thread Processor GPU/VGA Type: NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti Video Memory: 8 GB GDDR6 Memory Capacity: 16GB DDR4 Memory Speed: DDR4 3600 Memory: 8 GB x 2 SSD: 1 TB NVMe Dimension: 18.70" x 8.70" x 18.10" Weight: 36.4 lbs - SKU: NWGG7578Thermaltake D3AV-B550-36T-LCS Dt Thermaltake D3av-b550-36t-lcs R
Features
Features:
RGB Lighting
Liquid Cooling System
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 700 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5600X |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 3.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | B550 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 36.40 lb |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Avalanche 360T Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | D3AV-B550-36T-LCS |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake Gaming Desktop Computer - AMD Ryzen 5 5600X Hexa-core [6 Core] 3.70 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB M.2 PCI Express NVMe SSD (d3av-b550-36t-lcs)