Thermaltake
Thermaltake ARGENT K6 RGB Low Profile Mechanical Gaming Keyboard Cherry MX Speed Silver (gkb-kb6-lssrus-01)
- SKU:
- 19168305
- MPN:
- gkb-kb6-lssrus-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/24/2023 03:38:18 AM PST
- Stock Update:
- 01/24/2023 03:38:18 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Cherry MX Low Profile RGB SPEED SILVER
As the fastest switch in the CHERRY family, the CHERRY Low Profile RGB Speed Silver features direct and extremely fast triggers. Also, thanks to its particularly low overall height, it provides shorter bounce time and longer click lifetime.
Curvature Design with Aluminum Top Plate
With a splendid asymmetrical curvature design, coupled with aluminum top plate, floating keycap design and individual key illumination, the ARGENT K6 RGB allows enthusiasts to not only challenge the game, but game in style as well.
Car Audio Style Multi-function Knob
An aluminum rotatable volume control knob allows you to not only adjust the volume but swipe and switch the webpage easily on the fly. What's more, you can customize the knob function through our iTAKE software.
Pressing the Fn and Mute together to switch the function
Scroll up ? Mouse Swipe Up
Scroll down ? Mouse Swipe Down
Press the knob ? Previous Page
Press the knob x 2 ? Next Page
Light up your battles
Light up your battles with 16.8 million RGB color illumination and multiple lighting effects, providing you the brightest visibility and eye-catching style for your gaming session.
- Wave
- Spiral Rainbow
- Concentric Circles
- Bricks
- Raindrops
Magnetic Wrist Rest
Includes a magnetic wrist rest made with synthetic leather, fulfilling both comfort and ergonomics.
MADE FOR POWER PLAYS | iTAKE ENGINE SOFTWARE
Adjust brightness, speed and direction of the RGB lighting effects; customize lighting effects and SyncALL RGB colors of all your Thermaltake Gaming Peripherals via the TT SYNC function, creating one complete ecosystem.
Features
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Backlight Type | RGB LED |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Hot Keys |
|
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Volume Scroll Wheel |
| Keyswitch Technology | Mechanical/MX |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.48" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.87" |
| Product Color | Titanium |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.18" |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Cherry MX Low Profile RGB SPEED SILVER As the fastest switch in the CHERRY family, the CHERRY Low Profile RGB Speed Silver features direct and extremely fast triggers. Also, thanks to its particularly low overall height, it provides shorter bounce time and longer click lifetime. Curvature Design with Aluminum Top Plate With a splendid asymmetrical curvature design, coupled with aluminum top plate, floating keycap design and individual key illumination, the ARGENT K6 RGB allows enthusiasts to not only challenge the game, but game in style as well. Car Audio Style Multi-function Knob An aluminum rotatable volume control knob allows you to not only adjust the volume but swipe and switch the webpage easily on the fly. What's more, you can customize the knob function through our iTAKE software. Pressing the Fn and Mute together to switch the function Scroll up ? Mouse Swipe Up Scroll down ? Mouse Swipe Down Press the knob ? Previous Page Press the knob x 2 ? Next Page Light up your battles Light up your battles with 16.8 million RGB color illumination and multiple lighting effects, providing you the brightest visibility and eye-catching style for your gaming session. Wave Spiral Rainbow Concentric Circles Bricks Raindrops Magnetic Wrist Rest Includes a magnetic wrist rest made with synthetic leather, fulfilling both comfort and ergonomics. MADE FOR POWER PLAYS | iTAKE ENGINE SOFTWARE Adjust brightness, speed and direction of the RGB lighting effects; customize lighting effects and SyncALL RGB colors of all your Thermaltake Gaming Peripherals via the TT SYNC function, creating one complete ecosystem. |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Product Name | ARGENT K6 RGB Low Profile Mechanical Gaming Keyboard Cherry MX Speed Silver |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | GKB-KB6-LSSRUS-01 |
| Product Line | ARGENT K6 RGB |
Warranty Information