Thermaltake
Thermaltake M500 Large Gaming Mouse Pad (gmp-ttp-blksls-01)
- SKU:
- 18058883
- MPN:
- gmp-ttp-blksls-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/22/2024 03:24:56 AM PST
- Stock Update:
- 01/22/2024 03:24:56 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TOTAL CONTROL WITH SUPERIOR RESPONSIVENESS & ACCURACY
Optimized with a smooth semi-coarse textured weave design, the M500 Large delivers superior gaming performance for both laser and optical mouse types; and provides low friction, high consistent accuracy, and responsive tracking, whatever the game.
LARGE SIZE FOR BIG GAME PLAYS
COMFORT FOR LONG PERIODS OF GAME PLAY
Smooth surface design with 4mm thickness provides maximum comfort. Use of a rubberized base adds anti-slip function, provides no slip-up playing those intense battles.
BUILT TO LAST
High-quality sewing prevents peeling or warping of the mouse pad, combining a splash-proof surface design that is stain resistant and easy to maintain.
Features
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Thickness | 0.16" |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Width | 17.72" |
| Depth | 15.75" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | TOTAL CONTROL WITH SUPERIOR RESPONSIVENESS & ACCURACY Optimized with a smooth semi-coarse textured weave design, the M500 Large delivers superior gaming performance for both laser and optical mouse types; and provides low friction, high consistent accuracy, and responsive tracking, whatever the game. LARGE SIZE FOR BIG GAME PLAYS COMFORT FOR LONG PERIODS OF GAME PLAY Smooth surface design with 4mm thickness provides maximum comfort. Use of a rubberized base adds anti-slip function, provides no slip-up playing those intense battles. BUILT TO LAST High-quality sewing prevents peeling or warping of the mouse pad, combining a splash-proof surface design that is stain resistant and easy to maintain. |
| Product Type | Gaming Mouse Pad |
| Product Name | M500 Large Gaming Mouse Pad |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | GMP-TTP-BLKSLS-01 |
| Product Model | M500 |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured |
| Durability |
|
Warranty Information