Thermaltake
Thermaltake M300 Medium Gaming Mouse Pad (gmp-ttp-blksms-01)
- SKU:
- 18058884
- MPN:
- gmp-ttp-blksms-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/04/2024 04:01:39 AM PST
- Stock Update:
- 11/04/2024 04:01:39 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TOTAL CONTROL WITH SUPERIOR RESPONSIVENESS & ACCURACY
Optimized with a smooth semi-coarse textured weave design, the M300 Medium delivers superior gaming performance for both laser and optical mouse types; and provides low friction, high consistent accuracy, and responsive tracking, whatever the game.
JUST THE RIGHT SIZE
COMFORT FOR LONG PERIODS OF GAME PLAY
Smooth surface design with 4mm thickness provides maximum comfort. Use of a rubberized base adds anti-slip function, provides no slip-up playing those intense battles.
BUILT TO LAST
High-quality sewing prevents peeling or warping of the mouse pad, combining a splash-proof surface design that is stain resistant and easy to maintain.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Thickness | 0.16" |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Width | 14.17" |
| Depth | 11.81" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | TOTAL CONTROL WITH SUPERIOR RESPONSIVENESS & ACCURACY Optimized with a smooth semi-coarse textured weave design, the M300 Medium delivers superior gaming performance for both laser and optical mouse types; and provides low friction, high consistent accuracy, and responsive tracking, whatever the game. JUST THE RIGHT SIZE COMFORT FOR LONG PERIODS OF GAME PLAY Smooth surface design with 4mm thickness provides maximum comfort. Use of a rubberized base adds anti-slip function, provides no slip-up playing those intense battles. BUILT TO LAST High-quality sewing prevents peeling or warping of the mouse pad, combining a splash-proof surface design that is stain resistant and easy to maintain. |
| Product Type | Gaming Mouse Pad |
| Product Name | M300 Medium Gaming Mouse Pad |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | GMP-TTP-BLKSMS-01 |
| Product Model | M300 |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured |
| Durability |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake M300 Medium Gaming Mouse Pad (gmp-ttp-blksms-01)