Thermaltake
Thermaltake Gravity I2 Cooling Fan/heatsink - 1 X 92 Mm - 1800 Rpm - 1 X 31.3 Cfm - 21.3 Db[a] Noise - 3-pin - Socket H3 Lga-1150, Socket H2 Lga-1155, Socket H Lga-1156 Compatible Processor (160610)
- SKU:
- 18058030
- MPN:
- 160610
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 07:08:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $21.46 each 21.46 |
| Buy 3 | and pay only $19.37 each 19.37 |
| Buy 4 | and pay only $18.13 each 18.13 |
| Buy 5 | and pay only $17.02 each 17.02 |
| Buy 6 or above | and pay only $16.52 each 16.52 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 07:08:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake Gravity i2Gravity i2 is a simple low-profile CPU cooler with a compact size 92mm fan in 7-bladed design aluminum extrusion heatsink can dissipate heat up to 95W. Optimized solution for low power processors. Gravity i2 supports Intel Socket LGA 1150/1155/1156.
Aluminum Extrusion Design
Low-profile Gravity i2 has a perfect ratio aluminum extrusion heatsink for better heat dissipation up to 95W.
Compact Size Fan
7-bladed 92mm fan fan provides better cooling performance with low noise. Quick and easy installation. Compatibility
Intel LGA 1156/1155/1150
Heatsink Material
Aluminum
Fan Dimension
92 x 25 mm
Fan Speed
1800 RPM Rated Voltage
12 V
Start Voltage
6 V
Rated Current
0.12 A
Power Input
1.44 W
Air Flow
31.343 CFM Air Pressure
1.484 MM-H2O
Noise
21.3 dBa
Life time/Fan Life time
40,000 hours
pin connect
3 pin
Cooling Power
95 W Item Dimension (L"xW"xH"):
4.25 x 4.25 x 4
Weight:
0.71 lb
Warranty Information:
2 years
Features
Application/Usage:
Processor
Processor
Specs
| Physical Characteristics | |
| Fan Diameter Details | <p>1 x 92mm</p> |
| Weight (Approximate) | 11.29 oz |
| Maximum Fan Diameter | 3.62" |
| Heatsink Height | 2.48" |
| Heatsink Material | Aluminum |
| Heatsink Width | 3.77" |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors | 3-pin |
| Fan Information | |
| Airflow Details | <p>1 x 31.343CFM</p> |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 31.34 CFM |
| Fan Speed (Max) | 1800 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 21.3 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Gravity i2 is a simple low-profile CPU cooler with a compact size 92mm fan in 7-bladed design; aluminum extrusion heatsink can dissipate heat up to 95W. Optimized solution for low power processors. Gravity i2 supports Intel Socket LGA 1150/1155/1156. More from the Manufacturer |
| Product Type | Cooling Fan/Heatsink |
| Product Name | Gravity i2 Cooling Fan/Heatsink |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CLP0556-D |
| Product Line | Gravity i2 |
| Heatsink Information | |
| Compatible Intel Socket |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake Gravity I2 Cooling Fan/heatsink - 1 X 92 Mm - 1800 Rpm - 1 X 31.3 Cfm - 21.3 Db[a] Noise - 3-pin - Socket H3 Lga-1150, Socket H2 Lga-1155, Socket H Lga-1156 Compatible Processor (160610)
$29.34