Thermaltake
Thermaltake Inc GMO-TMF-WDOOBK-01 Thermaltake Argent M5 Mouse
- SKU:
- 19001767
- MPN:
- gmo-tmf-wdoobk-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/20/2023 10:18:01 AM PST
- Stock Update:
- 10/20/2023 10:18:01 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake Argent M5 Gaming Mouse, 16.8M RGB Color Software Enabled, 8 Customizable Dynamic Lighting Effects, PIXART PMW-3389 Optical Sensor, DPI Adjustments Up to 16,000. GMO-TMF-WDOOBK-01- Features a high performance PIXART PMW-3389 optical sensor with up to 16,000 DPI that delivers superior tracking and response, be in total control
- 16.8M true RGB color illumination across 3 zones, with customizable dynamic lighting effects for the most personalized of plays.
- The aluminum design of the scroll wheel provides solid texture and extra style.
- Made ambidextrously to suit all hand sizes and grip styles, finished with matte coating for improved comfort and durability
- Adjust brightness, speed and direction of the RGB lighting effects
- Brand: ?Thermaltake
- Hardware Platform: ?PC
- Item Weight: ?11.9 ounces
- Product Dimensions: ?5.03 x 2.52 x 1.46 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?5.03 x 2.52 x 1.46 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?Thermaltake
Gain accurate tracking with the ARGENT M5 RGB, which features a pixart PMW-3389 optical sensor and sensitivity adjustments between 100 to 16,000 DPI, in addition, 50 million click OMRON engineered switches to ensure long-lasting gameplay. P/N: GMO-TMF-WDOOBK-01 COLOR: Black SHAPE: Ambidextrous for right hand and left hand NO. OF BUTTONS: 8 NO. OF GAME PROFILES: 6 NO. OF MACRO KEYS: 48 ON-BOARD MEMORY SIZE: 64Kb OMRON SWITCHES: 50 Million click lifecycle USB CABLE LENGTH: 1.8m GRAPHICAL UI: TT iTAKE Software GOLD-PLATED USB: YES DIMENSIONS: 128 X 64 X 37 mm (L x W x H) NET WEIGHT: 97.9 g (Mouse only) LED COLOR: 16.8 Million RGB Colors LIGHTING EFFECTS: Hardware : Static, Pulse, RGB Spectrum, Wave, Streamer, Blink. Software : Static, Pulse, RGB Spectrum, Wave, Raindrop, Blink , Snake, Music, Temperature. SENSOR NAME: PIXART PMW-3389 SENSOR TYPE: Optical DPI: 100 ~ 16000 DEFAULT DPI: 800, 1200, 1600, 3200, 6400, 16000 IPS: 400 ACCELERATION: 50g POLLING RATE: 2000Hz, 1000Hz, 500Hz, 250Hz or 125Hz (0.5ms, 1ms, 2ms, 4ms or 8ms)
Features
Yes
Environmental Compliance:
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Pointing Device | |
| Movement Resolution (dpi) | 16000 |
| Total Number of Buttons | 8 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.45 oz |
| Length | 5" |
| Product Color | Black |
| Height | 1.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 2.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Gain accurate tracking with the ARGENT M5 RGB, which features a pixart PMW-3389 optical sensor and sensitivity adjustments between 100 to 16,000 DPI, in addition, 50 million click OMRON engineered switches to ensure long-lasting gameplay. Thermaltake ARGENT M5 RGB Gaming Mouse | TRACK EVERY MOVEMENT Features a high performance PIXART PMW-3389 optical sensor with up to 16,000 DPI that delivers superior tracking and response, be in total control! LIGHT UP YOUR BATTLES 16.8M true RGB color illumination across 3 zones, with customizable dynamic lighting effects for the most personalized of plays. CUSTOMIZE YOUR PLAY | ALUMINUM SCROLL WHEEL The aluminum design of the scroll wheel provides solid texture and extra style! GAME IN COMFORT Made ambidextrously to suit all hand sizes and grip styles, finished with matte coating for improved comfort and durability. iTAKE ENGINE SOFTWARE Customize macros and game profiles; adjust brightness, speed and direction of the RGB lighting effects; and SyncALL RGB colors of all your Thermaltake Gaming Peripherals via the TT SYNC function, creating one complete ecosystem. TT RGB PLUS COMPATIBLE SyncALL TT RGB PLUS compatible power, liquid cooling, case fans, and Thermaltake Gaming product lines for seamless color coordination of your ecosystem. WORKS WITH RAZER CHROMA The iTAKE engine software now works with Razer Chroma. Connect to the Razer Chroma ecosystem by installing both the iTAKE and Razer Synapse 3, experience synchronized gaming and RGB lighting effects with compatible iTAKE and Razer Chroma product lines. |
| Product Type | Gaming Mouse |
| Product Name | ARGENT M5 RGB Gaming Mouse |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | GMO-TMF-WDOOBK-01 |
| Product Line | ARGENT M5 |
Warranty Information