Thermaltake
Thermaltake M700 Extended Gaming Mouse Pad (mp-ttp-blksxs-01)
- SKU:
- 18059951
- MPN:
- mp-ttp-blksxs-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2023 12:28:24 PM PST
- Stock Update:
- 07/03/2023 12:28:24 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake M700 Smooth Surface/Solid Sewing Edge/Splash-Proof/Anti-Slip Rubber Base 900mm x 400mm Gaming Mouse Pad MP-TTP-BLKSXS-01- 35.43 x 15.75 x 0.16 in
- Splash-proof mouse pad surface
- Tracking responsiveness for consistently reliable in-game control
- Low friction and high performance, improving mouse control and precise movements
- 4MM thickness providing user comfort for long times gaming
- Brand: Thermaltake
- Item model number: MP-TTP-BLKSXS-01
- Hardware Platform: PC
- Item Weight: 1.9 pounds
- Package Dimensions: 17.2 x 3.5 x 3.4 inches
- Manufacturer: Thermaltake
The M700 Extended gaming mouse pad is built to suit all playstyles and optimized for all mouse types, providing high responsiveness tracking and pinpoint accuracy for total control in-game.
P/N: MP-TTP-BLKSXS-01
SURFACE: Splash-proof / Semi-Coarse Texture
BASE: Non-slip polyurethane
FEATURES
- Splash-proof mouse pad surface
- A speed surface designed to allow you almost effortless mouse movement.
- Optimized for all types of gaming mouse with laser or optical sensor
- Tracking responsiveness for consistently reliable in-game control.
- Low friction and high performance, improving mouse control and precise movements.
- 4MM thickness providing user comfort for long times gaming.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Thickness | 0.16" |
| Weight (Approximate) | 2.14 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Width | 35.43" |
| Depth | 15.75" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | TOTAL CONTROL WITH SUPERIOR RESPONSIVENESS & ACCURACY Optimized with a smooth semi-coarse textured weave design, the M700 Extended delivers superior gaming performance for both laser and optical mouse types; and provides low friction, high consistent accuracy, and responsive tracking, whatever the game. EXTENDED SIZE FOR BIG GAME PLAYS The M700 Extended's superior 900mm x 400mm x 4mm (35.43" x 15.75" x 0.16") size gives almost limitless space for unrestricted movement from keyboard to mouse for free flowing gameplay. COMFORT FOR PERIODS OF LONG PLAY Smooth surface design with 4mm thickness ensures maximum comfort during long periods of play and compatibility with majority of surfaces, capable of smoothing out those little inconvenient uneven surfaces that you may encounter. Use of a rubberized base adds anti-slip function for zero-slip gameplay, ensuring no slip-up during those periods of intense battle. BUILT TO LAST High-quality solid sewing edge design prevents peeling or warping of the mouse pad, whilst the use of a splash-proof surface with stain resistant design makes for easy cleaning and maintenance, ensuring your setup remains fresh for longer. |
| Product Type | Gaming Mouse Pad |
| Product Name | M700 Extended Gaming Mouse Pad |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | MP-TTP-BLKSXS-01 |
| Product Model | M700 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured Weave |
| Durability |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake M700 Extended Gaming Mouse Pad (mp-ttp-blksxs-01)