Thermaltake
Thermaltake Shadow 360 Gaming Desktop Computer - AMD Ryzen 5 5600X Hexa-core [6 Core] 3.70 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB M.2 PCI Express NVMe SSD - Black (p3bk-b550-s36-lcs)
- SKU:
- 18946680
- MPN:
- p3bk-b550-s36-lcs
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake LCGS Shadow 360 AIO Liquid Gaming PC (AMD RYZEN 5 5600X 6-core, ToughRam DDR4 3600Mhz 16GB RGB Memory, NVIDIA GeForce RTX 3060, 1TB NVMe M.2, WiFi,Win 10 Home) P3BK-B550-S36-LCS- AMD Ryzen 5 5600X CPU Watercooled, AMD B550 Chipset ATX motherboard, 16GB ToughRam DDR4 RGB, 1TB NVMe M.2, WiFi, Windows 10 Home
- NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB Graphic card
- Closed Loop Liquid Cooling with 360mm Radiator
- 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, 1x Headphone, 1x Mic Ports
- Panoramic Open Frame Design with 5mm Thick Tempered Glass Panel
- Standing screen display size: ?1
- Processor: ?3.7 GHz amd_ryzen_5_5600x
- RAM: ?16 GB DDR4
- Memory Speed: ?3600 MHz
- Hard Drive: ?1 TB SSD
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Card Description: ?Dedicated
- Graphics Card Ram Size: ?12 GB
- Number of USB 2.0 Ports: ?2
- Number of USB 3.0 Ports: ?2
- Brand: ?Thermaltake
- Series: ?Shadow 360
- Item model number: ?P3BK-B550-S36-LCS
- Hardware Platform: ?Windows
- Operating System: ?Windows 10 Home
- Item Weight: ?54.8 pounds
- Package Dimensions: ?26 x 24 x 18 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?AMD
- Processor Count: ?6
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?16
- Hard Drive Interface: ?Solid State
- Hard Drive Rotational Speed: ?7200
Take on your next gaming adventure with the Shadow 360 closed loop liquid cooling gaming PC by LCGS. Powered by AMD RYZEN 5 5600X 6-core CPU and chilled with TT cooling performance. Supercharge your graphics with NVIDIA GeForce RTX 3060 performance for the latest DX12 Ultimate gameplay. Store more with 1TB of NVMe M.2 storage and take advantage of VESA mounting options built-in to wall mount your PC and keep it up and away, ready to display.
Features
Features:
Liquid Cooling System
RGB Lighting
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 650 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5600X |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 3.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | B550 |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 12 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Shadow 360 Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | P3BK-B550-S36-LCS |
| Product Line | Shadow 360 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake Shadow 360 Gaming Desktop Computer - AMD Ryzen 5 5600X Hexa-core [6 Core] 3.70 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB M.2 PCI Express NVMe SSD - Black (p3bk-b550-s36-lcs)