Thermaltake
Thermaltake Pure Plus 12 Cooling Fan (cl-f063-pl12sw-a)
- SKU:
- 18011479
- MPN:
- cl-f063-pl12sw-a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Pure Plus 12 LED RGB Radiator Fan TT Premium Edition (3-Fan Pack)Specially designed for mainstream market, Thermaltake Pure Plus 12 RGB features compression blades, hydraulic bearing, and a 16.8 million colors LED ring with 9 addressable LEDs. Supporting Thermaltakes patented TT RGB PLUS Software and AI interactive voice control, the Pure Plus 12 RGB lights up your system without sacrificing performance!
TT RGB PLUS
TT RGB PLUS Ecosystem is the intelligent lighting system for PCs that combines the most advanced addressable LED lighting with Thermaltakes patented TT RGB PLUS Software. TT RGB PLUS ecosystem provides nearly unlimited possibilities for playing with colors, synchronizing lights to games, music, CPU temperatures or other TT RGB PLUS products, including case fans, CPU/VGA waterblocks, AIO CPU coolers, PSUs, LED strips and peripherals. The patented software allows users to change the light modes, colors, speeds, brightness, fan speeds, and even supports AI voice control in iOS and Andriod devices.
Patented TT RGB PLUS Software and App
Monitor the fan performance, adjust the fan speeds, and customize the lighting effects for Thermaltake RGB PLUS series products with the patented TT RGB PLUS Software and an exclusively designed mobile app. Choose a function from below and scroll down to read the details.
SyncALL, Say Hello TT Thermaltake AI Voice Control
Talking to TT RGB PLUS App is an easier, faster way to set lights for your systems. You can ask it to turn the lights on or off, switch lights modes, dim the lights, change light colors, or adjust lights speeds or fan speeds. Choose a video from below to see how it works.Fan Dimension
120 x 120 x 25 mmInterface
USB 2.0 connectors (9 Pin)System compatibility
Windows 7 / 8 / 8.1 / 10Fan Started Voltage
9.0 VFan Rated Voltage
12 V and 5VRated Current
Fan 0.44 A (one fan, fan + LED)Power Input
12V to 4.32 W , 5V to 11.52W (Fanx3)Fan Speed
500 to 1500 R.P.MMax. Air Pressure
1.59mm-H2OMax. Air Flow
56.45 CFMNoise
25.8 dB-ABearing Type
Hydraulic BearingLife Expectation
40,000 hrs,25oCItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
7 x 6 x 4
Weight
2.00lb
Warranty Information
3 Years
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.78 oz |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Height | 4.72" |
| Material Details | <li>Rubber Pad</li> |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors | 9-pin |
| Fan Information | |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| LED Color | RGB |
| Maximum Airflow | 56.45 CFM |
| Fan Speed (Max) | 1500 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 25.8 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Pure Plus 12 LED RGB Radiator Fan TT Premium Edition (3-Fan Pack) Specially designed for mainstream market, Thermaltake Pure Plus 12 RGB features compression blades, hydraulic bearing, and a 16.8 million colors LED ring with 9 addressable LEDs. Supporting Thermaltake's patented TT RGB PLUS Software and AI interactive voice control, the Pure Plus 12 RGB lights up your system without sacrificing performance! TT RGB PLUS TT RGB PLUS Ecosystem is the intelligent lighting system for PCs that combines the most advanced addressable LED lighting with Thermaltake's patented TT RGB PLUS Software. TT RGB PLUS ecosystem provides nearly unlimited possibilities for playing with colors, synchronizing lights to games, music, CPU temperatures or other TT RGB PLUS products, including case fans, CPU/VGA waterblocks, AIO CPU coolers, PSUs, LED strips and peripherals. The patented software allows users to change the light modes, colors, speeds, brightness, fan speeds, and even supports AI voice control in iOS and Android devices. |
| Product Type | Cooling Fan |
| Product Name | Pure Plus 12 Cooling Fan |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CL-F063-PL12SW-A |
| Product Line | Pure Plus 12 |
| Packaged Quantity | 3 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake Pure Plus 12 Cooling Fan (cl-f063-pl12sw-a)