Thermaltake
Thermaltake Riing 14 High Static Pressure Led Radiator Fan - 140 Mm - 1400 Rpm51.2 Cfm - 28.1 Db[a] Noise - Hydraulic Bearing - 3-pin - Yellow Led - 4.6 Year Life (cl-f039-pl14yl-a)
- SKU:
- 18942701
- MPN:
- cl-f039-pl14yl-a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake has released the new Riing 14 LED Series a 140mm fan fitted to enhance static pressure that produces impressive cooling performance with an optimized fan blade. Hydraulic bearings for silent operation guarantee ultra-low noise. In addition an anti-vibration mounting system strengthens the stability during operation. The patented LED Ring maintains color and brightness uniformity; the lighting effect is visible from all sides and angles. The LED ring (available in blue red white green yellow and orage) adds style to the chassis.Features
Application/Usage:
Chassis
Chassis
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.59 oz |
| Maximum Fan Diameter | 5.51" |
| Fan Width | 5.51" |
| Fan Depth | 5.51" |
| Fan Height | 0.98" |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors | 3-pin |
| Fan Information | |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| LED Color | Yellow |
| Maximum Airflow | 51.15 CFM |
| Fan Speed (Max) | 1400 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 28.1 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Thermaltake has released the new Riing 14 LED Series, a 140mm fan fitted to enhance static pressure that produces impressive cooling performance with an optimized fan blade. Hydraulic bearings for silent operation guarantee ultra-low noise. In addition, an anti-vibration mounting system strengthens the stability during operation. The patented LED Ring maintains color and brightness uniformity. The multi-colored LED ring (in yellow, orange, blue, red, white, and green) adds style to the chassis. |
| Product Type | Cooling Fan |
| Product Name | Riing 14 High Static Pressure LED Radiator Fan |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CL-F039-PL14YL-A |
| Product Line | Riing |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake Riing 14 High Static Pressure Led Radiator Fan - 140 Mm - 1400 Rpm51.2 Cfm - 28.1 Db[a] Noise - Hydraulic Bearing - 3-pin - Yellow Led - 4.6 Year Life (cl-f039-pl14yl-a)