Thermaltake
Thermaltake SWAFAN EX14 RGB PC Cooling Fan TT Premium Edition 3 Pack White - 3 Pack (cl-f162-pl14sw-a)
- SKU:
- 20036546
- MPN:
- cl-f162-pl14sw-a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Easy connectivity with Built-in Neodymium Magnets | Say Goodbye to Cable Clutter | Ultimate Cooling Performance in Both Directions
Gain more flexibility for your cooling demands on more configurations with less compromises. Feel the difference of high-performance airflow in either direction, without having to turn your back on RGB ever again.
Standard Fan Blades has an air pressure of 3.17 mmH2O (Max) and airflow of 81.6 CFM (Max), and can bring air from front to the back.
Reverse Fan Blades has an air pressure of 2.73 mmH2O (Max) and airflow of 79.3 CFM (Max), and can bring air from back to the front.
Cleaning Fans are now Easy and Fun! | Pop and insert, it is that easy.
If you want, you can even rinse the fan blades with water, just make sure you dry them thoroughly and apply bearing lubricant that is include in the package if needed.
Don't turn your back on RGB ever again | Double down with Dual-zone RGB control | Explore an all-new TT RGB PLUS Experience | Control up to 60 RGB lighting at once!
Adding to our RGB Ecosystem, take control of your SWAFAN EX with easy layouts to accommodate configurations and number of fans chained together. Control them all for easy sync options or setup individual custom LED profiles to raise your RGB to the next level with the latest TT RGB Plus 2.0 Software.
Features
PC
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Rated Current | 210 mA |
| Physical Characteristics | |
| Maximum Fan Diameter | 5.51" |
| Fan Width | 5.51" |
| Product Color | White |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Height | 5.51" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors | USB 2.0 connectors (9 Pin) |
| Fan Information | |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| LED Color | RGB |
| Maximum Airflow | 81.60 CFM |
| Maximum Air Pressure | 3.17mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 38.8 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | Easy connectivity with Built-in Neodymium Magnets | Say Goodbye to Cable Clutter | Ultimate Cooling Performance in Both Directions Gain more flexibility for your cooling demands on more configurations with less compromises. Feel the difference of high-performance airflow in either direction, without having to turn your back on RGB ever again. Standard Fan Blades has an air pressure of 3.17 mmH2O (Max) and airflow of 81.6 CFM (Max), and can bring air from front to the back. Reverse Fan Blades has an air pressure of 2.73 mmH2O (Max) and airflow of 79.3 CFM (Max), and can bring air from back to the front. Cleaning Fans are now Easy and Fun! | Pop and insert, it is that easy. If you want, you can even rinse the fan blades with water, just make sure you dry them thoroughly and apply bearing lubricant that is include in the package if needed. Don't turn your back on RGB ever again | Double down with Dual-zone RGB control | Explore an all-new TT RGB PLUS Experience | Control up to 60 RGB lighting at once! Adding to our RGB Ecosystem, take control of your SWAFAN EX with easy layouts to accommodate configurations and number of fans chained together. Control them all for easy sync options or setup individual custom LED profiles to raise your RGB to the next level with the latest TT RGB Plus 2.0 Software. More from the Manufacturer |
| Product Type | Cooling Fan |
| Product Name | SWAFAN EX14 RGB PC Cooling Fan TT Premium Edition 3 Pack White |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CL-F162-PL14SW-A |
| Product Line | SWAFAN EX 14 RGB |
| Packaged Quantity | 3 |
Warranty Information