Thermaltake
Thermaltake Toughpower Tp-1500ah5ceg Atx12v & Eps12v Power Supply - 120 V Ac, 230 V Ac Input Voltage - 3.3 V Dc, 5 V Dc, 12 V Dc, -12 V Dc, 5 V Dc Output Voltage - 1 Fans - (ps-tpd-1500mpcgus-1)
- SKU:
- 18249144
- MPN:
- ps-tpd-1500mpcgus-1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: PS-TPD-1500MPCGUS-1
- Features:
- Toughpower 1500W Gold
- Ultra Quiet Fan
- 80 PLUS Gold Certified and Haswell Ready
- Flat Modular Cables
- High Quality Japanese Capacitor
- Massive and Dedicated + 12V Output
- Maximum Power: 1500 Watts
- Input:
- Voltage: 100 VAC ~ 240 VAC
- Current: 9A - 18A
- Frequency Range: 50 ~ 60 Hz
- Form Factor: Intel ATX 12V V2.3 & EPS 12V
- Efficiency: 87~92% efficiency @ 20~100% load
- Hold-up Time: 17msec (minimum) @ 75% of maximum load at 100V - 240V AC input
- Power Good Signal: 100 ~ 500 msec
- Power Factor Correction: Active PFC
- Fan: 135mm double ball-bearing fan (1700RPM 10%)
- MTBF: 120,000 hours minimum
- Output: +3.3V @ 25A; +5V @ 25A; +12V1 @ 70A; +12V2 @ 70A; -12V @ 0.3A; +5VSB @ 3.5A
- Connectors: 1x 24pin Main Connector, 1x 8pin EPS 12V Connector, 1x 4+4pin ATX 12V Connector, 10x 6+2pin PCI-Express Connectors, 16x SATA Connectors, 8x 4pin Peripheral Connectors, 1x 4pin FDD Adaptor
- Safety Approval: UL/ CB+Baurt mark/ CE/ FCC/ CCC/ GOST certification
- Color: Black
- Dimensions (WxDxH): 150.0 x 220.0 x 86.0 mm
Features
Environmentally Friendly:
Yes
80 Plus Gold
Yes
Energy Efficiency Certification:
80 Plus Gold
Specs
| Power Description | |
| Number of +12V Rails | 2 |
| Output Power | 1500 W |
| Output Current |
|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Height | 3.4" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 8.7" |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | The Thermaltake Toughpower Series is a premium line of PSUs certified to the 80 PLUS Gold standard. Incorporating components of the highest quality, it delivers stable performance and unbeatable efficiency. TPD 1500W Gold, which uses a semi-modular design. An ultra-quiet fan delivers silent cooling and a dual strong 12V rail flexibly routes the maximum available power to the CPU, enabling peak performance of the computer system. |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | Toughpower TP-1500AH5CEG ATX12V & EPS12V Power Supply |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | PS-TPD-1500MPCGUS-1 |
| Product Model | TP-1500AH5CEG |
| Product Line | Toughpower |
| Technical Information | |
| ATI CrossFire Supported | Yes |
| Specification Compliance | ATX12V/EPS12V |
| NVIDIA SLI Supported | Yes |
| Efficiency | 92% |
| Number of Fans | 1 |
| Modular | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake Toughpower Tp-1500ah5ceg Atx12v & Eps12v Power Supply - 120 V Ac, 230 V Ac Input Voltage - 3.3 V Dc, 5 V Dc, 12 V Dc, -12 V Dc, 5 V Dc Output Voltage - 1 Fans - (ps-tpd-1500mpcgus-1)