Thermaltake
Thermaltake X Fit Real Leather (ggc-xfr-bbmfdl-tw)
- SKU:
- 19252303
- MPN:
- ggc-xfr-bbmfdl-tw
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/20/2023 10:18:01 AM PST
- Stock Update:
- 10/20/2023 10:18:01 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thermaltake X-Fit Real Leather Black Gaming Chair- ERGONOMIC DESIGN
- DENSE FOAM PADDING
- ADJUSTABLE BACKREST from 90 up to 160
- 4D ADJUSTABLE ARMRESTS
- POWERFUL CLASS-4 GAS LIFT
- Color: Leather Black
- Brand: Thermaltake
- Product Dimensions: 40"D x 30"W x 30"H
- Style: X Fit
- Special Feature: Adjustable
- Material: Leather, Metal
- Recommended Uses For Product: Gaming
- Room Type: Game Recreation Room
- Frame Material: Metal
- Back Style: High-back
- Unit Count: 1 Count
- Item Weight: 60 Pounds
- Shape: Round
- Model Name: Thermaltake
- Maximum Weight Recommendation: 120 Kilograms
- Seat Material Type: High Density Mould Shaping Foam
- Product Dimensions: 40 x 30 x 30 inches
- Item Weight: 60 pounds
- Manufacturer: Thermaltake
The X Fit Series gaming chairs are constructed with high-density padding and a contoured backrest to bring unparalleled comfort and adjustability to your gaming experience.
Features
Assembly Required:
Yes
Gaming
Taiwan
Yes
Application/Usage:
Gaming
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 59.96 lb |
| Product Color | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | The X Fit Real Leather gaming chair comes in a leather cover found in exotic sports cars. The chair is constructed with the latest ergonomic design, top-notch materials for optimal durability, and maximum form-fit for ultimate comfort. |
| Product Type | Gaming Chair |
| Product Name | X Fit Real Leather (Regional Only) |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | GGC-XFR-BBMFDL-TW |
| Product Line | X Fit |
| Technical Information | |
| Minimum Recommended User Height | 65" |
| Maximum Recommended User Height | 75" |
| Caster Size | 3" |
| Maximum Weight Capacity | 264.55 lb |
| Features |
|
| Maximum Recommended User Weight | 264.55 lb |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermaltake X Fit Real Leather (ggc-xfr-bbmfdl-tw)