IBM
THINKSYSTEM 3.5 S4620 960GB MIXED USE SA (4xb7a17135)
- SKU:
- 19206275
- MPN:
- 4xb7a17135
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 3.5 S4620 960GB MU SATA SS- UPC: 889488587261
- Weight: 1.000 lbs
3.5 S4620 960GB MU SATA SS
Features
Compatibility:
Server
Lenovo ThinkSystem Servers:
- SR250 V2
- ST250
- SR250
Device Supported:
Server
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 3.5" |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The ThinkSystem S4520 Mixed Use SATA SSDs are advanced data center SSDs optimized for mixed read-write performance, endurance and strong data protection. Compared with the Intel S4610 series, these new drives offer improved endurance. The S4620 SSDs with up to 5 full drives writes per day (DWD) are an excellent choice as cache in transactional application and high-speed storage for enterprise databases. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkSystem 3.5" S4620 960GB Mixed Use SATA 6Gb SS SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A17135 |
| Product Series | S4620 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 90000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 54000 MB/s |
| Random 4KB Read | 550IOPS |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Random 4KB Write | 510IOPS |
| Endurance (TBW) | 7270.40 TB |
| Endurance (DWPD) | 4 |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 960 GB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
THINKSYSTEM 3.5 S4620 960GB MIXED USE SA (4xb7a17135)