Thrustmaster
Thrustmaster TPR Pedals Worldwide Version (2960809)
- SKU:
- 18164831
- MPN:
- 2960809
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thrustmaster TPR Pedals (Windows)- The TPR features Thrustmaster Pendul_r Technology: A unique, suspended mechanism ensuring smooth and fluid movements.
- The TPR also features Thrustmaster H.E.A.R.To HallEffect accurate Technology for ultra-precise, frictionless action that won't change over time.
- The positions of the TPR's spring can be adjusted, allowing users to adjust the resistance according to their preferences (two spring are included).
Pendul_r: A revolutionary rudder mechanism the TPR features Thrustmaster exclusive Pendul_r technology: A unique, Suspended mechanism ensuring smooth and fluid movements. In conjunction with the magnetic sensors, this provides perfect precision, even for minor adjustments.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 18" |
| Height | 17.1" |
| Width | 13.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Thrustmaster |
| Manufacturer Website Address | http://www.guillemot.com |
| Marketing Information | Thrustmaster proudly presents the TPR: the expert rudder system designed for flight simulation, featuring Thrustmaster's PENDUL_R technology - a unique, revolutionary mechanism ensuring smooth and fluid movements. In conjunction with the 3D Hall effect magnetic sensors employed by Thrustmaster's H.E.A.R.T. HallEffect AccuRate Technology More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming Pedal |
| Product Name | TPR Pedals Worldwide Version |
| Manufacturer | Guillemot Corporation B.P. |
| Manufacturer Part Number | 2960809 |
| Product Model | TPR |
| Technical Information | |
| Platform Supported | PC |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thrustmaster TPR Pedals Worldwide Version (2960809)