Thrustmaster
Thrustmaster 4060104 Tm T.flight Us Air Frce Headsetaccs
- SKU:
- 18164878
- MPN:
- 4060104
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
T.Flight U.S. Air Force Edition Gaming Headset
- The official U.S. Air Force license allows Thrustmaster to target a massive audience.
- The Officially Licensed Product logo guarantees customers a product that carries the U.S. Air Force's values.
Universal headset for full compatibility (3.5mm/1/8" jack connector)
- Optimized for full compatibility with PlayStation®4, Xbox One®, Nintendo Switch™, PC and Mac®.
- Also compatible with Nintendo 3DS™, PlayStation®Vita, tablets and smartphones.
High-performance microphone
- Unidirectional microphone, designed to target only your voice for the most effective communication with your teammates.
- Detachable and adjustable microphone in order to adapt to every player's head size and shape.
Audio performance
- True 50mm/2" analytic drivers provide crystal-clear audio without any saturation.
- Provides audio feedback designed exactly as game developers intended, thanks to the stable frequency response curve that has been optimized for gaming sessions, with perfect balance between bass, mids and treble.
- 116±3dBSPL output for elite distortion control (?1%) and precision.
- The best of our audio expertise, taking gaming performance to the next level.
Designed for comfort and flexibility
- Provides outstanding comfort, inspired by real life aviation headsets : 25mm/1" thick over-ear
memory foam ear cushions with gel layer for utmost comfort during hours of play.
- Effective passive isolation.
- Interchangeable faceplates that allow for customization.
- Up to 3 meters / 9ft10in of cable to adapt to any type of gaming configuration.
Sound control
- On-ear volume knob, allowing the player to adjust the audio level of the game.
- Mic volume and mute controls on in-line controller for easy access.
Features
- T.Flight U.S. Air Force Edition
- Interchangeable Faceplates
Compatibility:
- PS5
- PS4
- Xbox Series X/S
- Xbox One
- PC
Country of Origin:
China
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | Yes |
| Microphone Technology |
|
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Form Factor | Circumaural |
| Height | 9.6" |
| Width | 4.5" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| General Information | |
| Brand Name | Thrustmaster |
| Manufacturer Website Address | http://www.guillemot.com |
| Marketing Information | T.Flight U.S. Air Force Edition Thrustmaster, leaders in flight sim peripherals since 1990, now presents the T.Flight U.S. Air Force Edition gaming headset. This new headset is the result of years of experience and has been designed to pay tribute to Air Force pilots. To meet the wishes of the simmer community, the headset features a high level of audio performance, thanks to its 50mm/2" analytic sensitive drivers that produce crystal clear sound with the highest distortion control. The life-like volume knob, located directly on the headset, allows for a practical in-line mic controller with on/off and volume buttons that do not get in the way while playing. |
| Product Type | Headset |
| Product Name | T.Flight U.S. Air Force Edition |
| Manufacturer | Guillemot Corporation B.P. |
| Manufacturer Part Number | 4060104 |
| Product Line | T.Flight |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.97" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Sound Pressure Level | 116 dB |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information