Thrustmaster
Thrustmaster 4060197 T.racing Scuderia Accs Ferrari Edition Dts
- SKU:
- 19043650
- MPN:
- 4060197
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
UNDER THE HOOD | AUDIO FIDELITY
An ultra-realistic auditory experience, in line with developers' requirements, thanks to a stable frequency response curve for audio balance and accurate sound reproduction.
POWER AND ACCURATE REPRODUCTION
Sound levels of 116 ± 3 dB SPL (Sound Pressure Level), for exceptional distortion control (? 1%) and outstanding precision.
HIGH-PERFORMANCE MICROPHONE
The T.Racing Scuderia Ferrari Edition-DTS has a unidirectional microphone designed to only target your voice, for effective communication with your teammates. The microphone is detachable and adjustable, and easily adapts to all head sizes and shapes.
WHEN COMFORT MEETS PERFORMANCE
The ear pad cushions are made with memory foam to fit any ear shape and provide unrivaled comfort, even during extra-long racing sessions.
QUALITY MATERIALS
The metal headband frame adds to the headset's realistic look and ensures excellent durability, while the padded leather headband cushion provides a high-quality aesthetic finish.
UNIVERSAL COMPATIBILITY
The T.Racing Scuderia Ferrari Edition-DTS offers compatibility with a wide range of systems: it can be used with PlayStation 4, Xbox One and Switch consoles, as well as PC. It is also compatible with tablets and smartphones (with calling features included).
OPTIMIZED SOUND THANKS TO DTS
The DTS technology included with this headset offers improved immersion with DTS® Headphone:X spatialization. The more realistic reproduction of the sound environment gives you a major boost to achieve your best race times.
Package Contents:
- T.Racing Scuderia Ferrari Edition-DTS
- Microphone
- Protective Cap For Microphone Connector
- Dts Headphone: X Code (For Xbox And Pc)
- Quick Start Guide
- Warranty Information
Features
- T.Racing Scuderia Ferrari Edition-DTS
- Microphone
- Protective Cap For Microphone Connector
- Dts Headphone: X Code (For Xbox And Pc)
- Quick Start Guide
- Warranty Information
Application/Usage:
Voice Call
PC
Gaming
Compatibility:
- PlayStation 4
- Xbox One
- Switch Console
- Computer
- Tablet
- Smartphone
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Integrated Microphone | No |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Weight (Approximate) | 15.94 oz |
| Color | Rosso Corsa |
| Height | 8.7" |
| Width | 13" |
| Depth | 15" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| General Information | |
| Brand Name | Thrustmaster |
| Manufacturer Website Address | http://www.guillemot.com |
| Marketing Information | UNDER THE HOOD | AUDIO FIDELITY An ultra-realistic auditory experience, in line with developers' requirements, thanks to a stable frequency response curve for audio balance and accurate sound reproduction. POWER AND ACCURATE REPRODUCTION Sound levels of 116 ± 3 dB SPL (Sound Pressure Level), for exceptional distortion control (≤ 1%) and outstanding precision. HIGH-PERFORMANCE MICROPHONE The T.Racing Scuderia Ferrari Edition-DTS has a unidirectional microphone designed to only target your voice, for effective communication with your teammates. The microphone is detachable and adjustable, and easily adapts to all head sizes and shapes. WHEN COMFORT MEETS PERFORMANCE The ear pad cushions are made with memory foam to fit any ear shape and provide unrivaled comfort, even during extra-long racing sessions. QUALITY MATERIALS The metal headband frame adds to the headset's realistic look and ensures excellent durability, while the padded leather headband cushion provides a high-quality aesthetic finish. UNIVERSAL COMPATIBILITY The T.Racing Scuderia Ferrari Edition-DTS offers compatibility with a wide range of systems: it can be used with PlayStation 4, Xbox One and Switch consoles, as well as PC. It is also compatible with tablets and smartphones (with calling features included). OPTIMIZED SOUND THANKS TO DTS The DTS technology included with this headset offers improved immersion with DTS® Headphone:X spatialization. The more realistic reproduction of the sound environment gives you a major boost to achieve your best race times. |
| Packing | Box |
| Product Type | Gaming Headset |
| Product Name | T.Racing Scuderia Ferrari Edition-DTS |
| Manufacturer | Guillemot Corporation B.P. |
| Manufacturer Part Number | 4060197 |
| Product Line | T.Racing |
| Earpiece | |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Sound Pressure Level | 116 dB |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information