Thrustmaster
Thrustmaster 4060219 Tca Quadrant Boeing Edition Accs
- SKU:
- 18965825
- MPN:
- 4060219
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thrustmaster TCA Quadrant Boeing Edition (Xbox Series X, PC)- Officially-licensed Boeing throttle quadrant inspired by the iconic Boeing airliners
- 17 action buttons, and magnetic technology for each of TCA Quadrant Boeing Editions 3 axes
- Progressive, linear resistance replicating the thrust sensation experienced with the real Boeing Dreamliner throttle quadrant
- Throttle levers can be swapped with the speed brake and flaps levers (4 levers included in total)
- Compatible with Xbox systems only when connected to TCA Yoke Boeing Edition (sold separately)
- Compatible with the Thrustmaster TFRP and TPR rudder systems (sold separately) on both Xbox and PC
- Automatically integrated into the game Microsoft Flight Simulator (sold separately) on Xbox Series X|S and PC
TCA Quadrant Boeing Edition is an aviation system officially licensed by both Boeing and Xbox, for Xbox One and Xbox Series X|S. It is also compatible with PC. TCA Boeing Edition, Thrustmasters new flagship civil aviation range, is a line of products allowing for cutting-edge new features with a highly-specific goal in mind: replicating the different controls, flight kinematics and sensations experienced by real Boeing pilots at the controls of a Boeing airliner.
Features
Compatibility:
Microsoft Xbox Gaming Consoles:
Microsoft Xbox Gaming Consoles:
- Series X
- Series S
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 9.6" |
| Height | 7.7" |
| Width | 6.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Thrustmaster |
| Manufacturer Website Address | http://www.guillemot.com |
| Product Type | Gaming Joystick |
| Product Name | TCA Quadrant Boeing Edition |
| Manufacturer | Guillemot Corporation B.P. |
| Manufacturer Part Number | 4060219 |
| Product Line | TCA Quadrant |
| Technical Information | |
| Platform Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thrustmaster 4060219 Tca Quadrant Boeing Edition Accs