Thrustmaster
Thrustmaster T248P Gaming Steering Wheel (4169097)
- SKU:
- 18513557
- MPN:
- 4169097
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
T248 has been designed for all gamers looking for performance and immersion including those keen to free themselves from their keyboard, mouse or gamepad, and users who want to take their racing to the next level after having started out with a wheel aimed at beginners. This brand-new racing wheel is officially licensed for PlayStation 5 and PlayStation 4, and is compatible with PC. T248 features a new optimized HYBRID DRIVE system with a mixed belt and gear mechanism for powerful, realistic, and versatile Force Feedback. T248 delivers 70% more power (compared with previous Thrustmaster T150 series hybrid racing wheels) and adds cutting-edge new features including Force Feedback presets that can be changed on the fly in games, magnetic paddle shifters, an interactive screen with more than 20 different displays, and a magnetic pedal set with 4 pressure modes on the brake pedal.Premium design with leather wrapping on the outer-facing portion of the wheel Versatile wheel shape, well-suited to all racing game styles Up to 25 action buttons including 2 dual-position encoders Interactive race dashboard with a selection of more than 20 different displays on the wheels screen Officially licensed for PlayStation; compatible with PS5, PS4 and PC Dynamic Force Feedback: on-the-fly Force Feedback level adjustment (3 preset modes included) via the screen, compatible with all games Magnetic paddle shifters (patented H.E.A.R.T technology) for instant responsiveness, and a super-clear gear shifting feel Magnetic pedal set (patented H.E.A.R.T technology) for incredible 12-bit resolution precision that wont decrease over time 4 distinct pressure modes on the central pedal for optimized braking according to the configuration and gaming setup (desk, cockpit, stand, etc.) Next-generation HYBRID DRIVE system delivering 70% more power than other Thrustmaster hybrid racing wheels (T150 series)
Features
Compatibility:
Sony PS5 Gaming Console
Sony PS5 Gaming Console
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 14.8" |
| Height | 12.2" |
| Width | 14.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Thrustmaster |
| Manufacturer Website Address | http://www.guillemot.com |
| Product Type | Gaming Steering Wheel |
| Product Name | T248P Gaming Steering Wheel |
| Manufacturer | Guillemot Corporation B.P. |
| Manufacturer Part Number | 4169097 |
| Product Model | T248P |
| Technical Information | |
| Platform Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thrustmaster T248P Gaming Steering Wheel (4169097)