Thrustmaster
Thrustmaster 4460105 Xbox One[tm] Ferrari[r] 458 Spider Racing Wheel
- SKU:
- 18149772
- MPN:
- 4460105
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Under official licenses by Ferrari(R) & Microsoft(R) Xbox One(TM) Wide & adjustable optimized pedal set 7/10 replica of the Ferrari(R) 458 Spider racing wheel Realistic 28cm diameter racing wheel featuring a rubber-textured grip 2 up & down metal paddle shifters 100% metal For Ferrari(R) GT-inspired racing 9 replica action buttons (including View & Menu buttons) 1 Manettino (2 positions) 1 Engine-Start D-Pad 1 Xbox(R) Guide button 2 red rubber-textured grips Wheel base features the "Bungee Cord" mechanism, which delivers linear resistance regardless of the rotation angle, ensuring ergonomic & intuitive control Automatic centering 240 rotation angle Adjustable wheel sensitivity (4 included presets) Built-in controller pairing detection LED for Kinect(R) Central clamping system 2 pedals with wide footrest Brake pedal offering progressive resistance Individually adjustable pedalsFeatures
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.40 lb |
| Length | 14.6" |
| Product Color |
|
| Height | 12.4" |
| Width | 14.6" |
| Depth | 12.4" |
| General Information | |
| Brand Name | Thrustmaster |
| Manufacturer Website Address | http://www.guillemot.com |
| Marketing Information | With the Ferrari 458 Spider racing wheel, Thrustmaster offers the best of its extensive expertise to let all gamers - from beginners, right through to the most experienced users - turn their routine for racing games on Xbox One into a realistic, fun and immersive experience. The icing on the cake is that you don't need any prior experience: it couldn't be easier to get started with the wheel and enjoy lifelike racing sensations right away, to get the most out of your time on the race tracks! More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming Steering Wheel |
| Product Name | Ferrari 458 Spider Racing Wheel |
| Manufacturer | Guillemot Corporation B.P. |
| Manufacturer Part Number | 4460105 |
| Technical Information | |
| Force Feedback | Yes |
| Features | Ergonomic Design |
| Platform Supported |
|
| Buttons & Controls | <ul><li>9 x Action Button on Steering Wheel</li><li>1 x D-pad on Steering Wheel</li><li>1 x Xbox Live Button on Steering Wheel</li><li>1 x Manettino on Steering Wheel</li><li>3 x Pedal</li></ul> |
| Connectivity Technology | Cable |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thrustmaster 4460105 Xbox One[tm] Ferrari[r] 458 Spider Racing Wheel