Thrustmaster
Thrustmaster 4460211 T.flight Full Kit Accs X
- SKU:
- 20112911
- MPN:
- 4460211
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thrustmaster T-Flight Full Kit (XBOX Serie X/S, One, PC)- Official Xbox console buttons (Guide / View / Menu): access social features, switch between the game and the console, navigate through the console's menus, etc.
- High-precision HOTAS (Hands On Throttle And Stick) controls: enjoy the ultimate gaming experience in all types of flight simulation (space adventure, modern air combat, vintage warplanes, civil flight)
- The first rudder pedals to feature the Thrustmaster S.M.A.R.T slide rails system for smooth steering
- Ergonomically designed: lets you place your entire foot on each pedal, thanks to the handy removable heel-rests
- Large detachable throttle, 5 axes, 14 buttons, 1 rapid-fire trigger, 1 multidirectional hat switch (navigation / panoramic views)
Experience realistic, immersive flight with the full flight simulation kit officially licensed for Xbox Series X|S and Windows 10.
Features
Compatibility:
- Ace Combat 7™ : Skies Unknown - Xbox One™
- AIR MISSIONS: HIND - Xbox One™
- ELITE DANGEROUS - Xbox One™
- FLYING TIGERS: Shadows Over China
- THE CREW™ 2 - Xbox One™
- STAR WARS™: Squadrons - Xbox One
- WAR THUNDER - Xbox One™
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.90 lb |
| Height | 7.9" |
| Width | 13.8" |
| Depth | 12.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Thrustmaster |
| Manufacturer Website Address | http://www.guillemot.com |
| Marketing Information | UNDER THE HOOD|All-in-one, compact solution for complete immersion The first plug-and-play joystick for Xbox One, T.Flight Hotas One is also compatible with the next-generation Xbox Series X|S consoles. With its ergonomic, realistic design inspired by aircraft flight control systems, this joystick allows for an incredible level of immersion on Xbox consoles. PRECISE, VERSATILE AND SMOOTH RUDDER Specific advanced features for an optimized flight experience. The very first rudder pedals to feature the S.M.A.R.T (Sliding Motion Advanced Rail Track) slide rails system: a technological marvel with 4 slide rails crafted of industrial-grade aluminum for incredibly smooth sliding motion; a self-centering rudder axis, for the perfect balance between smoothness and resistance; and a long range of travel on the rudder axis, for precise maneuvers. COMPACT AND PRACTICAL T.Flight Hotas One is detachable and can be positioned in either of two different ways: - With the throttle detached and separated from the joystick (to recreate authentic piloting conditions); or - With the throttle attached to the joystick (for greater stability and to take up less space). |
| Product Type | Gaming Joystick/Throttle |
| Product Name | T.Flight Hotas One joystick With Detachable Throttle |
| Manufacturer | Guillemot Corporation B.P. |
| Manufacturer Part Number | 4460211 |
| Technical Information | |
| Platform Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thrustmaster 4460211 T.flight Full Kit Accs X