Thrustmaster
Thrustmaster T300 Ferrari Integral Racing Wheel Alcantara Edition (4169082)
- SKU:
- 18250001
- MPN:
- 4169082
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thrustmaster T300 Ferrari Integral Racing Wheel Alcantara Edition - The next-gen force feedback racing simulator for PlayStation4 and PlayStation3 (also compatible with PC). 8:10 scale replica of the wheel of the 599XX EVO officially licensed by Ferrari. Hand-stitched wrapping crafted of the same Alcantara material imported from Italy as that used on genuine Ferrari wheels. 2 large wheel-mounted sequential paddle shifters (crafted of brushed metal very high-end tact switch). 6 action buttons 3-position rotary switch with push function in central position 1 directional pad. Smooth and seamless action - super silent system. H.E.A.R.T HallEffect AccuRate Technology featuring a contactless magnetic sensor = precision that will not decrease over time. Also compatible with Windows 10/8/7/Vista/XP.Package Contents:
- Ferrari 599XX EVO Detachable Wheel
- T300 Servo Base
- T3PA 3-pedal Pedal Set
- Power cord
- Attachment system
- User manual
Features
Package Contents:
China
- Ferrari 599XX EVO Detachable Wheel
- T300 Servo Base
- T3PA 3-pedal Pedal Set
- Power cord
- Attachment system
- User manual
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 17.7" |
| Product Color | Black |
| Height | 12.6" |
| Width | 13.8" |
| General Information | |
| Brand Name | Thrustmaster |
| Manufacturer Website Address | http://www.guillemot.com |
| Marketing Information | A powerful combination of the latest available next-gen Force Feedback technologies and the highest-quality materials: the end result is an approach in line with the values shared by Thrustmaster and Ferrari. |
| Product Type | Gaming Steering Wheel |
| Product Name | T300 Ferrari Integral Racing Wheel Alcantara Edition |
| Manufacturer | Guillemot Corporation B.P. |
| Manufacturer Part Number | 4169082 |
| Product Line | Ferrari |
| Technical Information | |
| Force Feedback | Yes |
| Platform Supported |
|
| Buttons & Controls | <ul><li>6 x Action Button</li><li>1 x D-pad</li><li>3 x Pedal</li><li>Rotary Control</li></ul> |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thrustmaster T300 Ferrari Integral Racing Wheel Alcantara Edition (4169082)